BEOGRAD, Ruski “Gasprom” je spreman da počne rekonstrukciju i modernizaciju Naftne industrije Srbije /NIS/ dan poslije ratifikacije energetskog sporazuma u Srbiji, rekao je u Beogradu zamjenik direktora “Gasproma” Dmitrij Mališev.
On je ponovio da svaki dan, koji se izgubi u čekanju za ratifikaciji energetskog sporazuma sa Rusijom, znači gubitak za Srbiju, te dodao da se za pet mjeseci, koliko je prošlo od potpisivanja sporazuma u Moskvi, moglo učiniti mnogo na rekonstrukciji NIS-a.
” ‘Gasprom’ nikad nije bolje stajao, cijena nafte svaki dan raste na svjetskom tržištu, naši prihodi stalno rastu, ali za Srbiju svaki dan znači gubitak”, rekao je Mališev novinarima.
On je naveo da bi rekonstrukcija NIS-a mogla da se završi za tri do četiri godine, a da bi do 2010. godine rafinerije NIS-a mogle da budu rentabilne i proizvode kvalitetno i konkurento.
Mališev je rekao da će se “Gasprom” pridržavati onoga što je dogovoreno i potpisano u energetskom sporazumu, odnosno da će za 51 odsto kapitala NIS-a platiti 400 miliona evra, a u rekonstrukciju i modernizaciju tog preduzeća uložiti oko 500 miliona evra.
“Preuzimanje 51 odsto kapitala NIS-a znači da će Gasprom preuzeti proizvodnju, preradu i prodaju naftnih derivata na tržištu i to u stanju u kakvom je ta kompanija bila 1. januara 2008. godine”, rekao je Mališev.
On je dodao da je Vlada Srbije potpisivanjem ugovora preuzela na sebe obavezu da najkasnije do polovine 2010. godine liberalizuje tržište naftnih derivata, do kada bi i “Gasprom” trebalo da rekonstruiše NIS, a da bi proizvodio kvalitetne derivate sa konkurentnom cijenom.
“Rekonstrukcijom NIS-a bio bi povećan kapital te kompanije, a to automatski znači i veću cijenu akcija, koje posjeduje država Srbija”, rekao je Mališev.
Eneregetski sporazum Srbije i Rusije podrazumijeva saradnju u oblasti izgradnje magistralnog gasovoda “Južni tog”, podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru i u modernizaciju NIS-a.
Jedan od prioriteta nove vlade Srbije je ratifikacija tog sporazuma.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Obećanje ludom radovanje. Bolje pokloniti OMV-u NIS nego prodati Rusima. Uostalom zašto im ne prodati 20-30%, državi da ostane 50%+1 akcija, i ići u IPO na sličan način kao što je kod Ine urađeno. Na ovaj način država ostaje dominantna, a vlasnička struktura se ipak razvodnjava u mjeri da nijedan vlasnik pojedinačno nema 2/3 većinu.
Ako se bude slijedio primjer RNAFa teško NISu.