PARIZ, Rast zaposlenosti u zemljama – članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) ove godine smanjiće se na 0,7 odsto (lani 1,5 odsto), dok će, istovremeno, nezaposlenost blago porasti u ovoj godini, na prosječnih 5,7 odsto, a dogodine na ravno šest odsto, objavio je OECD u specijalnoj studiji o zaposlenosti.
OECD, čije je sjedište u Parizu, navodi da je situacija na tržištima rada u 30 zemlja – članicama Organizacije – u poslednjoj deceniji osjetno poboljšana i da je nezaposlenost lani pala na najniži nivo od 1980. godine, prenosi agencija CCTK.
U studiji se, međutim, ukazuje da će negativne posljedice globalne kreditne krize, izazvane potresima na američkom tržištu nekretnina, potrajati još neko vrijeme, što će loše uticati i na tržište rada.
Bruto domaći proizvod (BDP) 30 zemalja članica OECD, kako se prognozira, će poslije prošlogodišnjeg rasta od 2,7 odsto, porasti u 2008. samo 1,8, a u 2009. godini 1,7 odsto.
To će se odraziti i na perspektive zapošljavanja, pri čemu OECD očekuje da u članicama Organizacije ove godine biti 33 miliona nezaposlenih ljudi, dok ih je lani bilo za milion manje.
Najvećem rastu realnih prihoda se, prema ovoj studiji, ove i iduće godine mogu nadati zaposleni u preduzećima u Poljskoj i to za 6,4, a u 2009. za 5,3 odsto, a na drugom mjestu ove rang ljestvice je Slovačka sa 3,7, odnosno 3,5 odsto rasta prihoda tokom ove i naredne godine, u odnosu na 2007. kada je taj rast dostigao 6,7 odsto.
U Češkoj bi, recimo, poslije lanjskog povećanja prihoda za 4,4 odsto taj rast ove godine trebalo da bude usporen na 1,4 odsto, dok bi dogodine mogao da se uveća na 2,9 odsto.
Češka je sa lanjskih 1985 sati na drugom mjestu među zemljama OECD prema broju časova koje zaposleni u toku jedne godine provedu radeći u svojim firmama, u Mađarskoj, koja je na prvom mjestu, je to sat više, a u Poljskoj 1976 sati.
U ovoj studiji, za broj sati koji zaposleni provedu, u prosjeku, na radnom mjestu, nisu dati podaci za neke zemlje, među kojima je i Grčka koja je prethodnih godina bila prema tom pokazatelju u vrhu, sa 2000 sati, kao i Južna Koreja u kojoj su ranije zaposleni provodili između 2300 i 2400 sati godišnje na svojim radnim mjestima.
Norvežani su, prema podacima OECD, lani u prosjeku radili samo 1411 sati.