BANJALUKA, Glavni pregovarač BiH za zaključivanje Sporazuma sa EU Igor Davidović rekao je da će se prve godine primjene Privremenog sporazuma, koji sutra stupa na snagu, dešavati liberalizacija, ali da to neće biti ništa dramatično.
“Postoji bojazan do koje je došlo zbog neinformisanosti javnosti, prije svega udruženja proizvođača i prerađivača, naročito farmera i poljoprivrednika, da dolazi do dramatičnog pada carinske zaštite odmah nakon potpisivanja Sporazuma, što nije slučaj”, kaže Davidović u intervjuu za Srnu.
Prema njegovim riječima, liberalizacija će se odvijati postepeno, zbog čega je i dogovoren tranzicioni period od šest godina. Istovremeno sa postepenim umanjenjem, do konačnog ukidanja carinske zaštite, treba da traje proces jačanja konkurentske sposobnosti domaćih kapaciteta, kako bi mogli opstati na tržištu i odgovoriti kvalitetom na kvalitet.
Očekuje se da će u prvoj godini primjene Privremenog sporazuma, najvećim dijelom, sve ono što je već sada na carinskoj stopi nula biti i dalje na toj stopi, kao i da će se zaštita za neke kategorije proizvoda oboriti za deset odsto od sadašnje carinske stope.
Odgovarajući na pitanje da li primjena Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji se odnosi na trgovinsku razmjenu i podrazumijeva smanjenje i ukidanje carina na određene proizvode iz EU znači i obrnut proces, Davidović je rekao da BiH nije ni imala posebne carinske barijere kada je u pitanju plasman gotovih proizvoda iz BiH na tržište EU.
Riječ je o tome, kaže Davidović, da bi proizvodi sa tržišta BiH trebali da imaju ispunjene sve uslove i standarda kvaliteta koji su propisani direktivama i drugim pravilima EU.
On je podsjetio da će odgovornost za primjenu Privremenog sporazuma snositi svi nivoi izvršne vlasti u BiH, Savjet ministara, Vlada RS, Vlada Federacije BiH i Vlada distrikta Brčko.
“Prve aktivnosti koje Brisel očekuje od institucija, prije svega Savjeta ministara BiH, jeste da se utvrdi ko sprovodi primjenu Sporazuma, ko je ovlašten za izvođenje primjene, koja je to adresa u BiH za Evropsku komisiju kada ima pitanja o našim aktivnostima“, rekao je Davidović.
Na pitanje kako građani BiH mogu iskoristiti novac iz predpristupnih fondova, Davidović je rekao da će predpristupni fondovi u svom glavnom dijelu biti dostupni BiH tek nakon sticanja statusa kandidata.
Prema njegovim riječima, postoje samo dvije kategorije predpristupnih fondova koje su već sada dostupne i koje BiH koristi, a namijenjeni su za jačanje administrativnih struktura koje treba da iznesu proces harmonizacije propisa i približavanja standardima EU.
Kada BiH stekne status kandidata, tada će predpristupni fondovi za plasman u BiH, prvenstveno za jačanje poljoprivredne komponente, biti dostupni i građanima.
Davidović smatra da BiH može steći status kandidata najranije za dvije do tri godine nakon stupanja na snagu Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.