SARAJEVO, Biometrijski pasoši BiH u upotrebu trebalo bi da budu uvedeni polovinom 2009. godine, a ne 1. novembra ove godine kako je najavljivano.
S obzirom da je tender za nabavku podsistema biometrijskih putnih isprava raspisan u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, potrebno je ispoštovati sve odredbe ovog Zakona što nerijetko podrazumijeva i određene proceduralne zastoje, kaže za “Fokus” Amila Opardija, portparol Direkcije CIPS-a.
– Prema zaključcima Savjeta ministara, Direkcija za implementaciju CIPS projekta zadužena je za nabavku i stavljanje u funkciju tehnologije potrebne za personalizaciju biometrijskih putnih isprava. Direkcija je krajem februara raspisala tender za nabavku podsistema biometrijskih putnih isprava koja je u skladu sa zakonom i još uvijek nije okončana – objasnila je Opardija i dodala da je za projekte ove vrste, prosječan vremenski period od rapisivanja tendera za potrebnu tehnologiju do početka realizacije projekta traje od devet do 12 mjeseci, s tim da će Direkcija učiniti sve iz sfere svoje nadležnosti kako bi se pripremne aktivnosti što prije okončale, a samim tim i počelo sa izdavanjem biometrijskih putnih isprava.
Ona kaže da je, kada je cijena izrađivanja ovih pasoša u pitanju, za softver i hardver koji je potreban za uspostavu sistema za izdavanje biometrijskih pasoša, potrebno izdvojiti tri miliona maraka.
– Ova sredstava obezbijeđena su u budžetu Direkcije za implementaciju CIPS projekta u okviru koje će biti implementiran podsistem izdavanja biometrijskih pasoša. Konačna cijena biometrijskog pasoša će na kraju zavisiti od cijene nabavke biometrijskih pasoških knjižica za čiju nabavku će biti raspisan međunarodni tender – rekla je Opardija.
Prema njenim riječima uvođenje biometrijskih putnih isprava jedan je od ključnih uslova za liberalizaciju viznog režima s EU, što je predviđeno i “mapom puta”.
– Prednosti posjedovanja biometrijskog pasoša u vezi su s većom sigurnošću, odnosno povjerenje u putne isprave. Naime, preko biometrijskih putnih isprava stvaraju se garancije da je nosilac putne isprave istovremeno i nosilac identiteta, odnosno da jedno lice ima jednu putnu ispravu. Taj se mehanizam postiže preko upisivanja biometrijskih podataka u obrazac putne isprave. Mogućnosti za uzimanje biometrijskih podataka su u BiH stvorene implementacijom CIPS projekta – navela je Opardija i istakla da se izgled pasoša neće razlikovati u odnosu na dosadašnji koji je u upotrebi.