BANJALUKA, Pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporezivanje, zadužen za rad carinske službe Bogdan Novaković izjavio je da se prvih dana primjene trgovinskog dijela između BiH i EU očekuje znatan porast uvoza, pošto privrednici, očigledno, čekaju na ukidanje carina na robu iz EU.
Novaković u intervjuu za “Nezavisne novine” tvrdi da carinska služba spremno dočekuje 1. jul, ističući da će posebna pažnja biti usmjerena na sprječavanje mogućih zloupotreba pri uvozu, kako ne bi došlo do lažnog prijavljivanja porijekla robe.
On ističe da će se na svu robu koja se uvozi iz EU, a nije porijeklom iz Unije, i dalje plaćati carina u istom iznosu kao i do sada.
“U prvoj fazi doći će do smanjenja carina na industrijske proizvode, s tim da će, prema sporazumu, carine potpuno biti ukinute u roku od pet godina. Za veći dio ove robe, od 1.jula, carina će biti niža za 50 odsto, dok će za jedan dio biti niža 75, odnosno 90 odsto”, ističe Novaković.
On dodaje da se dobar dio toga odnosi na onu robu koja se koristi kao repromaterijal u proizvodnji.
“U slučaju da domaći proizvođači iskoriste smanjenje carina na repromaterijal za povećanje izvozne konkurentnosti, to će, svakako dovesti do pozitivnih efekata”, kaže Novaković.
On ističe da se prema analizama, koje se oslanjaju na uvoz robe iz drugog polugodišta prošle godine, očekuje smanjenje carinskih prihoda u iznosu od 160 miliona KM, te da bi, ako dođe do povećanja uvozašto se očekujue, ova ciftra mogla biti i veća.
Manjak prihoda od carina, prema riječima Novakovića bio bi nadomješten prihodom od akciza.
“U pripremi su izmjene Zakona o akcizama, koje će, ako budu usvojene, dovesti do povećanja akciza na cigarete, alkohol i drugu akciznu robu. To bi , dijelom, trebalo da kompenzuje gubitak carinskih prihoda. Koliko će novaca biti prikupljeno od toga, zavisi na kraju od toga kako će zakon izgledati”, kaže Novaković.
On ističe da bi prema procjenama, po tom osnovu bili povećani prihodi od akciza za 80 miliona KM, što kako kaže Novaković , predstavlja polovinu gubitka na carini.
“Dio gubitka će se poravnati i povećanjem uvoza, jer što je više uvezene robe, to je više prikupljenog PDV-a”, naglašava Novaković.