BEOGRAD, Srbija može veoma brzo da popravi sada nepovoljan kreditni rejting, ukoliko nova (srpska) vlada nastavi reformski kurs, izjavio je ekonomista Kristijan Dženi iz najveće svjetske bonitetne kuće Dan Bredstrit.
Dženi je ukazao na poboljšanje koje je ostvareno u srpskom privrednom zakonodavstvu, trgovini i drugim sektorima, pa je sada, kako on ocjenjuje, u našoj zemlji mnogo lakše započeti biznis nego ranije, “čak i u odnosu na neke susjedne zemlje sa boljim kreditnim rejtingom”.
“Nadam se da će sledeća srpska vlada nastaviti reformski pravac”, rekao je Dženi, uz opasku da bi takav kurs trebalo pozitivno da utiče na povjerenje i interesovanje spoljnih investitora.
Ekspert američke bonitetne kuće je istovremeno naglasio da je u proteklom periodu makroekonomska situacija u Srbiji bila “obećavajuća”, što se prvenstveno ogledalo u vidu snažnog privrednog rasta.
Dženi je rekao da najveći rizici za srpsku privredu sada dolaze iz spoljnog okruženja, posebno zbog posljedica globalne kreditne krize koja se snažno osjetila nakon sloma tržišta drugorazrednih hipotekarnih kredita u SAD, tokom avgusta minule godine.
“Glavni rizik bi mogao da nastupi ukoliko spoljni investitori prestanu da ulažu u srpsku privredu, pod izgovorom da su već pretrpjeli velike gubitke i da ne žele više da investiraju u zemlje s visokim rizikom”, rekao je Dženi.
“Nova vlada bi zbog toga trebalo da insistira na nastavku reformi kako bi, između ostalog, olakšala i primjenu investicionih aranžmana koji se sklapaju između inostranih i domaćih kompanija”, rekao je Dženi.
Na pitanje da ocijeni trenutno stanje rejtinga ostalih država zapadnog Balkana, Dženi je ukazao na rast kreditnog rejtinga Hrvatske u toku poslednjih nekoliko godina.
Jedan od glavnih razloga za rast rejtinga Hrvatske je u povećanim izgledima te zemlje da uđe u sastav Evropske unije (EU), naglasio je Dženi.
“Nije važno da li će Srbija brzo postati članica EU ili ne, važno je, međutim, da slijedi primjer Hrvatske i obavi nužne reforme, jer je to neophodno za poboljšanje kreditnog rejtinga i ukupne ekonomske pozicije”, smatra Dženi.
Bosna i Hercegovina ima sada isti ili nešto niži rejting nego Srbija, rekao je Dženi i dodao da je rejting Makedonije “nešto bolji” u odnosu na srpski, što se može objasniti “radikalnijim reformskim kursom u toj zemlji”.
Najnovija istraživanja nekih drugih bonitetnih agencija su takođe pokazala da je Makedonija popravila kreditni rejting, rekao je Dženi.
Predstavnik Dan Bredstrita je objasnio, kad je reč o kreditnom rejtingu Crne Gore, da njegova komapanija “nije do sada ocjenjivala kreditni rejting te države”. Tanjug