BANJALUKA, “Procjena uticaja propisa” /Regulatory Impact Assessment – RIA/ trajan je proces koji podrazumijeva metode sprečavanja donošenja loših propisa, a naročito onih koji bi mogli izazavati negativan uticaj na privredu i društvo, saopšteno je danas iz Ministarstva za ekonomske odnose i koordinaciju u Vladi Republike Srpske /RS/.
O ovom procesu predviđena je obuka za službenike ministarstava u Vladi RS i ostalih institucija RS radi unapređenja poslovnog ambijenta, koju će organizovati Ministarstvo za ekonomske odnose i koordinaciju RS i Svjetska banka.
“Svrha obuke je opredjeljenje Vlade RS da u pravni sistem RS u skorijoj budućnosti ugradi metodologiju rada RIA, s ciljem stvaranja kvalitetnih, jasnih i predvidivih propisa”, navodi se u saopštenju.
Obuka se realizuje posredstvom Memoranduma o razumijevanju koji je Vlada RS u maju potpisala sa finansijskom korporacijom FIAS, članicom grupacije Svjetske banke.
“Naredni koraci su provođenje dva pilot-projekta u idućih godinu dana, što znači da će se u proceduri donošenja dva konkretna zakona, za koje se Vlada opredijeli, primijeniti RIA metodologija, koja podrazumijeva obaveznu izradu ekonomske studije odnosno analize troškova i koristi tih zakona”, stoji u saopštenju.
Budući da je Vlada RS opredijeljenja za uvođenje moderne evropske prakse, RIA je, poslije “Giljotine propisa”, naredna faza ka institucionalizaciji sveukupnog unapređenja poslovnog ambijenta u RS i njegovog usklađivanja sa pravnim tekovinama Evropske unije.