TUZLA – Pripadnici tuzlanskog ureda SIPA provjeravaju prijavu menadžmenta tuzlanske “Solane” da su na području Tuzlanskog kantona, ali i Republike Srpske otkrili falsifikovanu ambalažu u kojoj se prodaje so nepoznatog porijekla.
Ševala Hasić, šefica Laboratorija za ispitivanje kvaliteta soli u “Solani” Tuzla, kaže da su otkrili so sa znatno manjom količinom joda od dozvoljene.
“U nekim pakiranjima našli smo potpuno nejodiranu i za ljudsku upotrebu nezdravu sol. U ambalaži ‘Solane’ upakirana sol sadrži dva do tri posto vlažnosti po kilogramu dok propisi dozvoljavaju 0,5 posto. Originalna tuzlanska sol ima tek 0,05 posto vlažnosti i po tome je poznata na svjetskom tržištu”, ističe Hasićeva.
Izudin Kapetanović, direktor tuzlanske “Solane”, kaže da oni znaju ko su krivotvoritelji, te da se radi o “organizovanim trgovcima”, a da su lažnu so otkrili na pijaci “Arizona” kod Brčkog, u Ceriku, u trgovinama u Srebreniku, Živinicama, Zenici i u velikom broju gradova na području RS.
On nije želio precizirati privredne subjekte u kojima su otkrili falsifikate.
Kapetanović navodi da to nije prvi put da se so tuzlanske “Solane”, koja ima 113 godina dugu tradiciju, falsifikuje, što šteti i ugledu i poslovanju firme.
“Najčešće se pojavljuje sol iz Austrije, ali se prodaje rumunska so u našoj ambalaži”, kaže Kapetanović.
Besim Duraković, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzla, kaže da je i njima podnesena prijava da se na tržištu pojavila falsificirana tuzlanska so, ali da su im pripadnici SIPA rekli da će oni pokrenuti istragu.
“Prijavljene su firme ‘Sinbra’, ‘Vegamix’, ‘Belami onix’, ‘Aria produkt’, te banjalučka firma ‘So komerc'”, kaže Duraković.
U prijavi je navedeno da “So komerc” iz Banjaluke uvozi nejodiranu so nepoznatog porijekla te da je pakuje u originalnu ambalažu tuzlanske “Solane”, dok je u prijavi za preduzeće “Sinbra” navedeno da kupuju velika pakovanja tuzlanske soli i prepakuju u manju ambalažu.
Besim Duraković navodi da je inspekcija utvrdila da “Sinbra” ne krši propise, dok ostalo provjerava SIPA, u čijoj nadležnosti je zaštita domaće proizvodnje i lojalnosti na tržištu.
Željko Pavlović, direktor banjalučke firme “So komerc”, odbacuje optužbe iz tuzlanske “Solane”, navodeći da oni na bh. tržište plasiraju austrijsku so.
“Mi uvozimo so firme ‘Saline’ kod Salcburga i ne pakujemo je u ambalažu tuzlanske fabrike, već u našu. I ranije je bilo optužbi da su naše kutije slične kutijama tuzlanske soli, što nije tačno”, tvrdi Pavlović.
Falsifikat i u Americi
“Tuzlansku sol” moguće je kupiti i u Americi, iako u tuzlanskoj “Solani” kažu da svoje proizvode ne izvoze na američko tržište.
Naš novinar se uvjerio da kilogram tuzlanske soli u trgovinama u američkoj državi Arizona čiji su vlasnici porijeklom iz bivše Jugoslavije može kupiti za 2,25 dolara.
“Imamo informacija da našu so prepakuju u Makedoniji i izvoze u Ameriku”, kaže Izudin Kapetanović, generalni direktor “Solane” Tuzla. Nezavisne N.