BANJALUKA – Žetva strnih žita, prije svega, ječma, tritikala i pšenice, koja bi trebalo da bude izvršena krajem juna i početkom jula, zbog vremenskih neprilika koje su u posljednje dvije sedmice zahvatile cijelu BiH najvjerovatnije će biti odložena za 10 do 15 dana.
Na ovo su juče upozorili ratari, ali i stručnjaci za ratarstvo iz cijele BiH, naglašavajući da će kiša, pored toga što će odložiti žetvu, najvjerovatnije, uticati i na sam kvalitet žitarica.
Edib Bihorac, diplomirani inženjer agronomije za oblast ratarstva iz Tuzle, kazao je da se zasijana strna žita u BiH trenutno nalaze u različitim fazama razvoja, te da je zbog loših vremenskih uslova već došlo do odgađanja početka žetve.
“Ako se loše vrijeme nastavi u periodu kada žitarice uđu u fazu sazrijevanja, velika je mogućnost da imamo daleko slabiji kvalitet zrna nego što smo u početku mislili da će da bude”, istakao je Bihorac.
On je podsjetio da su zbog vrlo vremenski nestabilne jeseni rokovi za sjetvu, koja je obavljena na samo pola od predviđenih sjetvenih površina, u startu pomjereni, pa samim tim i žetva.
“Prema nekim procjenama, žetva u Tuzlanskom kantonu, ali i cijeloj BiH počeće negdje u prvoj polovini jula, a trebalo bi da bude okončana u avgustu”, kazao je Bihorac.
On je dodao da se očekuje da urod pšenice bude oko četiri tone po hektru, ječma oko 3,5 tone, a tritikala pet tona po hektru.
“Preporučio bih svim ratarima da pripaze i na biljne bolesti i štetočine, naročito na takozvanu lemu na ječmu, zobi, te osjetljivim sortama pšenice i da isprskaju svoje usjeve, pa makar ih morali i gaziti jer i to je bolje nego dozvoliti da štetočine do kraja unište ljetinu”, rekao je Bihorac.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, istakao je da kiša izuzetno loše utiče na strne kulture i da mnogi ratari u RS strahuju da će urod biti puno manji od očekivanog.
“Veliki problem je kada kiša pada u periodu cvjetanja, a to se desilo i ove godine. Svaki dan kiše u periodu razvoja i sazrijevanja za dan produžava početak žetve, takođe zbog kiše i oni usjevi koji nisu bili u korovima sada jesu”, kazao je Usorac.
On je dodao da je, ipak, utješno to da ovakvi vremenski uslovi izuzetno pogoduju kukuruzu, pa da ratari ne treba da brinu jer će ono što izgube na pšenici sigurno dobiti na kukuruzu.
Iduće sedmice stabilnije vrijeme
Nebojša Kuštrinović, član Komiteta za klimatske promjene u BiH, kazao je juče da se stabilizacija vremena u BiH može očekivati sljedeće sedmice.
“Danas će većim dijelom dana biti toplije vrijeme, ali već popodne, te noćas i sutra ujutro očekuje se naoblačenje s padavinama, potom ponovo u noći između petka i subote, a onda bi polagano trebalo da ulazimo u stabilnije vrijeme”, istakao je Kuštrinović. Nezavisne N.