MOSKVA, Svaki četvrti vlasnik automobila u Rusiji spreman je da se odrekne vožnje svojim limenim ljubimcem ukoliko se cijena benzina uskoro bude kretala, kao što se nagovještava, u rasponu od 30 do 40 rubalja za litar, tvrde istraživači raspoloženja javnog mnenja, a prenosi agencija Polit ru.
Četvrtina vlasnika automobila je, međutim, izjavila, u anketi koju je obavio moskovski Istraživački centar Super Job, da će i u buduće koristiti vlastita vozila, čak u slučaju daljeg, oštrog, skoka cijene benzina i dizel goriva.
Oko 50 odsto učesnika iste ankete su rekli da će dalji rast cijena benzina pokušati da “savladaju” manjom upotrebom ličnih vozila, ali i prekovremenim radom, u cilju sticanja dodatnih prihoda, kako bi nadoknadili sve veće izdatke za automobilsko gorivo.
Većina učesnika ankete je, inače, izrazila veliko nezadovoljstvo što je, kako su kazali, “sada benzin u Rusiji skuplji nego u SAD”, prenose moskovska elektronska glasila.
U SAD, koje za razliku od Rusije ne mogu bez uvozne nafte, benzin je početkom ovog mjeseca prvi put poskupeo na nešto više od četiri dolara po galonu od 3,8 litara, što znači da je se litar tog goriva na američkim benzinskim pumpama sada prodaje za nešto više od jednog dolara, što je istorijski rekordna cijena.
Rusija je, prema podacima nacionalne statistike, lani proizvela više od 480 miliona tona nafte, a oko 170 miliona tona te sirovine je isporučila inostranim kupcima, uglavnom iz zemalja – članica Evropske unije i Zajednice Nezavisnih Država.
Ruski vozači su do kraja minule decenije imali privilegiju da kupuju benzin po vrlo niskoj cijeni, ali je vrijednost tog goriva u proteklih nekoliko godina naglo uvećana, istovremeno s drastičnim poskupljenjem nafte i prerađevina od te sirovine na svjetskom tržištu.
Rusko tržište automobila, uprkos sve većim izdacima za benzin i dizel gorivo, je najperspektivnije u Evropi, a vodeći svjetski proizvođači putničkih vozila i kamiona se prosto utrkuju da što pre otvore vlastite pogone u najprostranijoj zemlji svijeta.
Godišnji nivo prodaje automobila u Rusiji mogao bi da premaši, već početkom naredne decenije, brojku od tri miliona jedinica, predviđaju analitičari.