VAŠINGTON, Ministar finansija SAD Henri Polson se ponovo izjasnio za “jak dolar”, prenosi agencija Blumberg i podseća da je takav stav američkog zvaničnika dobio snažnu podršku od njegovih kolega iz grupe osam najrazvijenijih zemalja (G8) na sastanku u Osaki.
Polsonova izjava je uslijedila nakon što je dolar ove poslovne sedmice ojačao, na vodećim deviznim berzama u SAD i Evropi , na 1,5376 za evro, ili 2,6 odsto. To je bio najveći nedeljni rast vrijednosti američke valute od 2005. godine.
Kurs dolara je, međutim, još uvek oko pet odsto slabiji, u odnosu na evropskog takmaca, nego na samom početku godine, ukazuju devizni trgovci na berzi u Njujorku.
Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin, koji je bio među učesnicima ministarskog skupa G8 u Osaki, ocijenio je, kako prenose moskovska elektronska glasila, da jačanje dolara može pomoću snižavanju rekordno visokih cijena nafte, a takođe i prehrambenih sirovina koje su poslednjih mjeseci drastično poskupjele.
Francuska ministarka finansija Kristin Lagard je u Osaki izjavila, prema agenciji Frans pres, da jačanje dolara treba da pomogne u borbi protiv sve snažnijih inflatornih pritisaka koji sada postoje i u vodećim svjetskim ekonomijama.
Polson je ranije ovog mjeseca izjavio da je vrijednost dolara, u odnosu na druge vodeće svjetske valute, opala tokom proteklih šest godina za trećinu, dok su u tom periodu kotacije nafte uvećane približno pet puta.
Ministar finansija SAD smatra da glavni razlog za drastičan skok cijena nafte i hrane treba tražiti u sve većem debalansu između ponude i tražnje tih proizvoda na svjetskom tržištu.
Promjenu u valutnoj politici SAD nagovijestio je početkom ovog mjeseca i predsjednik američke Uprave federalnih rezervi Ben Bernanki. On je tada rekao da će i ta centralna banka “voditi računa o vrijednosti dolara”.
Devizni analitičari u SAD i Evropi vjeruju da je najnoviji rast vrijednosti dolara uslijedio, u dobroj mjeri, zbog pritiska američkih partnera iz G8 koji su sve upornije počeli da žale na “pogubne posljedice” niskog kursa “zelene valute”.
Slab dolar čini, naime, manje konkurentnim izvoz robe u SAD iz Japana i Evrope, a devalvira i zaradu naftnih eksportera, jer se sve transakcije tom sirovinom obračunavaju u američkoj valuti.
Nizak kurs dolara je, osim toga, počeo da izaziva nepoželjne posljedice i u SAD, u vidu opšteg rasta potrošačkih cijena, posebno energenata i hrane, što je inflatornu stopu podiglo, prema nekim računicama, na oko tri odsto godišnje.
Pesimistički nastrojeni ekonomisti su izračunali da bi američka inflacija do kraja ove godine moga da se uveća, ukoliko se nastavi s forsiranjem politike slabog dolara, na pet do pet i po odsto.
Finansijski eksperti američke investicione kompanije “Meril linč” su, međutim, početkom juna procijenili da dolar do kraja ove godine može ojačati na oko 1,40 za evro.
Zajednička valuta 15 članica Evropske unije je, inače, 21. aprila na deviznoj berzi u Londonu dostigla rekordnu vrijednost od 1,6019 dolara. Kasnije je evro više puta bio blizu tog kursa, ali nije uspio da ga premaši.