SARAJEVO, Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s EU donijeće našoj zemlji više investicija, ali da bismo ostvarili istinski napredak moraćemo provesti nužne reforme, stav je stručnjaka.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Muris Čičić smatra kako je potpisivanje SSP-a ključni događaj za našu zemlju poslije rata.
“U periodu uoči ulaska u EU sve zemlje imale su intenzivan razvoj. To se može reći za deset zemalja koje su primljene u paketu, ali i za Rumuniju i Bugarsku, kojima je status kandidata bio kraći. Zašto bi onda i BiH bila izuzetak”, ističe Čičić.
No, napredak BiH, dodaje Čičić, ovisiće od unutrašnje spremnosti da se napuste opstrukcije, ujedini podijeljeno bh. tržište i provede ustavna reforma.
Prema mišljenju Harisa Bašića, direktora Agencije za promociju stranih investicija (FIPA), prvi ugovorni odnos naše zemlje sa EU značit će pojačavanje stranih ulaganja u BiH.
“U prvih pet mjeseci ove godine strane investicije iznosile su 300 miliona eura i uglavnom je riječ o grinfild ulaganjima. S potpisivanjem sporazuma, i jednom većom privatizacijom, očekujemo da ćemo prestići prošlogodišnju rekordnu godinu”, kazao je Bašić. No, da bismo postali atraktivnija investicijska destinacija, Bašić smatra da je potrebno, između ostalog, poboljšati oblast direktnih poreza, posebno u FBiH, gdje je još prisutno dvostruko oporezivanje.
Šef Misije Međunarodnog monetarnog fona (MMF) u BiH Kostas Kristou vjeruje da će potpisivanje SSP-a dugoročno imati pozitivan efekat na našu zemlju, “što se može vidjeti na primjeru drugih zemalja i dobiti koju su ostvarile”, ali da će u kratkoročnom periodu biti i izvjesnih troškova.
Poboljšana investicijska klima mogla bi pozitivno djelovati i na tržište kapitala.
“BiH je na početku ozbiljnih ekonomskih reformi i od brzine njihovog provođenja zavisiće i atraktivnost ulaganja u našu ekonomiju. Za ulaganja u tržište kapitala naročito je bitna reforma penzionog sistema, te pojava novog tržišnog materijala, brzina privatizacije, jednostavniji pristup tržištu, nove usluge brokerskih kuća i drugo”, kaže Zlatan Dedić, direktor Sarajevske berze.
Tinjić: BiH treba slijediti Hrvatsku i Makedoniju
Potpisivanje SSP-a, prema riječima Gorana Tinjića, službenika Svjetske banke u BiH, signal je za političku stabilnost zemlje.
“Politički rizik se smanjuje, što je nesumnjivo pozitivan signal za investitore. No, ključ za privlačenje investicija leži u poboljšanju poslovnog ambijenta. Kada bi se u zemlji provele reforme u socijalnom sektoru, poboljšala javna potrošnja i unaprijedio poslovni ambijent, efekti potpisivanja sporazuma sigurno bi bili veći”, ističe Tinjić. Kao primjer koji treba slijediti navodi Hrvatsku i Makedoniju, koje su u prošloj godini bile najveći reformatori poslovnog okruženja u svijetu.Nezavisne novine
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
da bi BiH postala atraktivna za strane investitore mora se dosta toga uciniti .jedan veliki je problem birokratija ,zatim ne poslovnost pojedinih sluzbenika ,a da ne govorim o olaksicama koje bi se morale napraviti za strane investitore da bi BiH bila atraktivna.
sve velike firme sa zapada idu u rumuniju poljsku itd .. zasto ? neka se pitaju politicari …???
sta nude te zemlje a sta BiH …..
poznajem paar stranih investitora koji su odustali da ulazu u Bih samo iz tih razloga