BANJALUKA, BiH će potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju otvoriti svoje tržište i ukinuti carine, prvenstveno na robu iz EU koje su potrebne domaćem tržištu, kao što su pšenica i kukuruz, izjavio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Radivoje Bratić.
“Najveći stepen zaštite će zadržati određeni poljoprivreni proizvodi kao što su mlijeko i piletina, prerađevine od mlijeka i mesa, voće i povrće, koji će biti zaštićeni do ulaska u EU”, rekao je Bratić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naveo da se domaći farmeri najviše pribojavaju uvoza mesa iz EU, na koje će biti zadržane carine, kao i da eventualni pojačan uvoz može dovesti domaće proizvođače u tešku situaciju.
Bratić je podsjetio da su prije nekoliko godina u BiH uvezene ogromne količine mesa iz Mađarske, kada je ta zemlja pristupila EU, jer se Mađarska “morala riješiti mesa koje nije zadovoljavalo standarde EU”.
On je naglasio da su do sada najveći uvoznici mesa u BiH firme iz Federacije BiH, koje ostvaruju 95 odsto ukupnog uvoza mesa u BiH, uprkos važećoj obavezi da mesoprerađivači moraju da otkupe od domaćih proizvođača jedan kilogram mesa da bi mogli da bez carine uvezu dva kilograma.
Prema njegovim riječima, problem je u tome što se uvoz slabo kontroliše i što ne postoje podaci da li se na terenu zaista vrši otkup od domaćih farmera, u mjeri u kojoj bi to trebalo da se vrši.
“Sa druge strane, ako bi se ukinuo Zakon o tarifnim kvotama, ne bi se više moglo uvoziti meso i stoka iz trećih zemalja, kao što su to Argentina i Brazil, a to bi pogodovalo domaćim proizvođačima”, rekao je Bratić, naglasivši da je ulaganje u proizvodnju jedini način da domaći proizvođači budu konkurentni.
On je istakao da je između BiH i EU na snazi primjena unilateralnog režima, na osnovu kojeg BiH ima mogućnost da izvozi u zemlje EU gotovo sve poljoprivredne proizvode bez tarifnih i količinskih ograničenja, pod uslovom da oni zadovoljavaju zahtjeve definisane propisima EU o bezbjednosti proizvoda.