LAJPCIG, Kompanija “Gasprom eksport” i njemačka VIEH, zajednička firma ruskog “Gasproma i njemačkog koncerna “Vintershal”, namjeravaju da produže ugovor o isporukama ruskog prirodnog gasa za još 35 godina, objavljeno je u Lajpcigu.
Sporazum o namjerama u Lajpcigu su potpisali potpredsjednik upravnog odbora ruskog holdinga i generalni direktor kompanije “Gasprom eksport “Aleksandar Medvedev i član upravnog tima “Vintershal Holding AG” i predsjednik borda direktora VINGAS GmbH Rajner Zele, saopštila je informativna služba “Gasproma”.
Prolongiranje ugovora, najvećeg u dosadašnjoj istoriji rusko-njemačkog energetskog partnerstva, osiguraće Njemačkoj više od 500 milijardi kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije.
Predsjednik upravnog odbora “Gasproma” Aleksej Miler je najavio, podsjetivši da je kompanija “Verbundnetz Gas AG” prve količine ruskog gasa dobila 1973. godine i da je do sada u Njemačku izvezeno oko 859 milijardi kubnih metara gasa, povećanje isporuka tog energenta.
“Gasprom” je lani evropskom tržištu isporučio više od 150 milijardi kubnih metara gasa, a Njemačka, kao najveće rusko eksportno tržište u Evropi, dobija više od 25 odsto tih isporuka, odnosno oko 40 milijardi kubnih metara godišnje.
Ruski holding predlaže da s evropskim partnerima razvija odnose na osnovu dugoročnih ugovora, koji obezbjeđuju neophodan “konfor” u trgovini energentima, stabilno snabdjevanje i predvidive cijene, rekao je Miler.
On je istakao da saradnja i međunarodna integracija pružaju sigurnu zaštitu nacionalnih i evropskih interesa kada su u pitanju isporuke gasa, a ne protekcionalističke barijere, prenosi agencija Itar Tas.
Komentarišući nedavno objavljene teze o neophodnoj diversifikaciji isporuka energetskih sirovina, Miler je rekao da su želje Evrope za raznovrsnijim izvorima razumljive, ali se stiče utisak da se takve izjave zasnivaju na shvatanju da je svaka druga varijanta bolja od isporuka ruskih energenata.
Miler je naglasio da “Gasprom” zavisi od Evrope u istoj mjeri kao što Evropa zavisi od ruskog gasa, dodajući da rukovodstvo njegovog holdinga smatra da diversifikacija predstavlja izbor najsigurnijih načina i veću fleksibilnost isporuka na evropsko tržište.
Predsjednik ruskog holdinga je, sem toga, najavio da će cijene ruskog gasa za evropske potrošače i dalje da rastu.
U formiranju budžeta i pri planiranju visine investicija za ovu godine “Gasprom” se bazirao na prosječnoj izvoznoj cijeni gasa na nivou od 310 dolara za hiljadu kubnih metara, ali je poslije nekoliko mjeseci povisio cijenu na 400 dolara. Trenutna izvozna cijena za hiljadu kubnih metara gasa je dostigla 410 dolara i, kako se očekuje, biće u daljem porastu.
Miler je rekao da je za evropske potrošače važnija stabilnost isporuka, a ne cijena ovog energenta, precizirajući da je “potrošačima važno da znaju da će uvijek imati ruski gas”.
“Gasprom” ranije ove godine najavio da će cijene gasa koje isporučuje zemljama Zajednice nezavisnih država izjednači, u doglednoj budućnosti, s evropskim.