PODGORICA, Otvaranje crnogorskog privrednog predstavništva u Briselu, centru evropske diplomatije, bilo bi korisno za kvalitetno lobiranje, blagovremeno informisanje i privredu uopšte, ocijenjeno je u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG).
“Projekat otvaranja privrednih predstavništava u inostranstvu zahtijeva sagledavanje interesa i finansijskih mogućnosti Crne Gore i domaćih preduzeća”, rekao je na sjednici Upravnog odbora PKCG rukovodilac Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom Željko Baltić.
On je dodao da najprije treba odrediti koje su države prioritetne za otvaranje privrednih predstavništava, njihov oblik, kao i način finansiranja.
Predsjednik PKCG Velimir Mijušković rekao je da je za dobar izbor mjesta otvaranja predstavništva značajno utvrđivanje potreba crnogorske privrede.
Na sjednici Upravnog odbora PKCG je ocijenjeno da bi, osim postojećih predstavništava u Srbiji, Rusiji i Austriji, trebalo otvoriti nova u državama okruženja – Mađarskoj, Njemačkoj, Italiji, Turskoj, Francuskoj, Bugarskoj i Rumuniji.
Iz PKCG podsjećaju da su za Crnu Goru najznačajnija izvozna tržišta u EU – Italija, Mađarska, Grčka, Slovenija i Njemačka, na koje se odnosilo više od polovine ukupnog izvoza u prošloj i 2006. godini.
Upravni odbor PKCG smatra da bi za Crnu Goru bilo značajno i učlanjenje u Međunarodnu trgovinsku komoru, za koju godišnja članarina iznosi hiljadu evra.