VAŠINGTON, U moru tmurnih vijesti iz američke ekonomije ima i jedna svijetla – povrat poreza kojeg je Vlada odobrila milionima Amerikanaca ima pozitivan učinak i već je uticala na prijeko potreban rast potrošnje.
Nakon uvođenja ovih poreskih mjera neke trgovine na malo bilježe znatan porast prodaje, dok druge ne vide nikakvu razliku.
Maršal Koen, stručnjak koji prati trendove u maloprodaji, kaže da, uprkos tromoj ekonomiji, mnogi Amerikanci troše više nego što bi se to očekivalo.
“Štednja ili ulaganje novca je nešto što američkim potrošačima baš i ne ide najbolje. Kao da se boje da im se novac ne istopi pa žure da ga potroše. Trgovine s nižim cijenama zaista profitiraju, a možda su i jedine koje imaju korist od takvog odnosa”, kaže Koen.
Prodavnice nakita i odjeće nisu toliko posjećivane pa je i njihova prodaja smanjena. U trgovinama na veliko prodaja je u porastu. One reklamiraju svoje popuste, a nude cijeli niz artikala. Koen kaže da su ove velike trgovine popularne zbog toga što omogućuju Amerikancima da kupe različite proizvode na istom mjestu. Jedna od popularnih diskontnih trgovina je i najveći svjetski lanac “Wal-Mart”.
Te trgovine su uveselile svoje kupce besplatnim unovčavanjem njihovih čekova s povratom poreza, za koje se, inače, plaća provizija, osim ako se transakcija obavlja u banci gdje imaju otvoren račun. Prodaja u tim trgovinama prošlog je mjeseca porasla za četiri odsto.
“Mnogi naši kupci žive od plate do plate. Oni kupuju puno gotovih obroka ili jela koja se mogu lako pripremiti kod kuće i ti artikli se izvrsno prodaju”, rekao je Tom Šuv, direktor finansija “Wal-Marta”.
Zanimljivo je da su u grupi dobro prodavanih proizvoda i televizori. Zbog visokih cijena goriva, sve manje Amerikanaca odlazi na godišnji odmor, pa više vremena provode kod kuće uz male ekrane. Osim televizora, trgovci kažu da je porasla i prodaja ostalih malih kućnih aparata.
Primjetno je, dodaju, i da oni iz bogatijih naselja sada troše više novca u diskontnim prodavnicama.
Na novi način života veliki broja Amerikanaca natjerala je globalna finansijska kriza koja je uticala na pad privrede. Takav razvoj situacije doveo je i do rasta stope nezaposlenosti u SAD koja je prošlog mjeseca imala najveći mjesečni rast u posljednjih dvadesetak godina dosegnuvši 5,5 odsto.