SARAJEVO – Od početka godine u Federaciji BiH su sklopljeni ugovori o darivanju dionica čija vrijednost nominalno premašuje 13 miliona KM, ali je raširena praksa zloupotrebe darovnih ugovora, a što je u stvari klasična kupoprodaja dionica koja se obavlja mimo zvaničnih tokova na Sarajevskoj berzi.
“Institut darivanja dionica izgubio je smisao, budući da sve više prerasta u kupoprodaju dionica. Ni zakonska obaveza, da svaka transakcija po osnovu darivanja veća od 30.000 KM bude prijavljena Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA), nije se pokazala dovoljnom, kao ni stopostotno povećanje cijene usluge sa dva na četiri posto od nominalne vrijednosti darovnog ugovora”, ističe zamjenik direktora Registra vrijednosnih papira FBiH Firdus Hamzagić.
Brokersko udruženje FBiH smatra da je institut darivanja dionica prerastao u lakrdiju, jer se na ovaj način obavljaju vanberzanske transakcije u milionskim iznosima.
“Tražimo da se darivanje omogući samo srodnicima u prvom nasljednom redu, kako je to uređeno u RS”, kaže Zijad Blekić, predsjednik ovog udruženja.
Najnovijim odlukama Registar za vrijednosne papire FBiH obavezan je da provjerava darovne ugovore kojima se ne poklanjaju dionice u okviru najužih rodbinskih veza, te da svakodnevno informiše Komisiju za vrijednosne papire o iznosu i broju sklopljenih ugovora.
Komisija je nedavno usvojila i Nacrt pravilnika o registraciji i prenosu vrijednosnih papira, koji predviđa da će se prenos vlasništva nad dionicama putem darivanja u Registru moći obaviti tek 15 dana od podnošenja zahtjeva, ako nije riječ o darovanju između srodnika. U tom periodu Komisija će provjeravati sve prijave.
Takođe, predviđa se i mogućnost sklapanja kupoprodajnih ugovora mimo berze, s tim što to pravo ne bi imali investicioni fondovi.
Istrage protiv više kompanija
Zbog zloupotrebe darovnih ugovora, nedavno je pokrenuto više istraga. Komisija za vrijednosne papire FBiH utvrdila je nepravilnosti u postupku darivanja oko 40 odsto dionica “Bosna Sunca osiguranja”, čija je tržišna vrijednost oko 16 miliona KM. U Komisiji kažu da je više pravnih i fizičkih lica iz Hrvatske i BiH međusobno “ispoklanjalo” dionice ove osiguravajuće kuće, značajno promijenivši njenu vlasničku strukturu. Ovim slučajem pozabaviće se Finansijsko-obavještajni odjel SIPA, ali i Hrvatska agencija za nadzor finansijskih usluga (HANFA). Nezavisne N.