NJUJORK, Najpoznatiji američki indeks akcija – Down Jones – opao je za blizu četiri odsto, posle izvještaja o drastičnom skoku stope nezaposlenosti, slabljenju dolara i rekordnom rastu cijena nafte u SAD, što je podgrijalo spekulacije da je vodeća svjetska ekonomija sada ipak suočena s recesivnim talasom.
Osjetna silazna korekcija Down Jones indeksa, kojim se mjeri vrijednost akcija 30 najpoznatijih američkih industrijskih korporacija, praćena je istovremenim padom, od 3,1 odsto, i poznatog Standard and Poor's 500 indikatora, prenosi iz Njujorka agencija Blumberg.
Talas pojeftinjenja brzo se proširio i na evropsko tržište akcija, na kome je Down Jones stok 600 izgubio dva procenta od prethodne vrijednosti i pao na najniži nivo od 15. aprila.
Dolar je, istovremeno, na glavnim deviznim berzama, izgubio 0,9 odsto prethodne vrijednosti prema korpi od šest drugih vodećih valuta, uključujući evro.
Zajednička valuta 15 članica Evropske unije je ojačala, tokom završnog poslovanja na američkom deviznim tržištu, nešto više od jedan odsto prema američkom konkurentu i vrijedila je 1,5775 dolara.
Smanjenje vrijednosti američke valute se dogodilo uprkos sve raširenijim uvjerenju tržišnih krugova da bi Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) uskoro mogla da povisi vlastitu baznu kamatu, zbog sve veće inflacije i “nedopustive” slabosti dolara.
Bazna kamata Fed – a trenutno je dva odsto i mogući rast te interesne stope bi vjerovatno obuzdao sve jače inflatorne tendencije, ali svakako ne bi doprinio oživljavanju veoma tromog rasta američke privrede, ističu ekonomisti čije mišljenje prenosi agencija Rojters.
Ekonomski rast u SAD tokom prvog tromjesečja je bio svega 0,9 odsto, a u poslednjem kvartalu 2007. još niži – samo 0,6 procenata – podseća se u agencijskim izveštajima.
Prvi put u 17 godina najmoćnija planetarna privreda bilježi, tokom dva uzastopna kvartala, rast niži od jedan odsto, navodi se u izvještaju Blumberga i ukazuje da su rekordno visoke cijene nafte i drugih energenata značajno potkresale potrošačku tražnju u SAD koja, inače, obuhvata oko dvije trećine ukupne privredne aktivnosti.