TOKIO, Prepolovljavanje svjetskih emisija gasova s efektom staklene bašte do 2050. godine moglo bi koštati 45 biliona dolara, prognozirala je juče Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
U izvještaju, sačinjenom na zahtjev Grupe osam najrazvijenijih zemalja svijeta (G8), agencija je procijenila da će za postizanje tog cilja biti neophodno uvođenje inovativnih tehnologija, prenijela je agencija DPA.
IEA je u izveštaju “Energetske tehnološke perspektive 2008” navela da će u svijetu svake godine za 25 elektrana na gas i 35 elektrana na ugalj biti potrebno uvođenje nove tehnologije za “hvatanje” ugljendioksida i njegovo skladištenje, što bi moglo koštati po 1,5 milijardi dolara po pogonu.
Svijetu će takođe biti potrebno oko 17.500 turbina na vjetar i 32 nove nuklearne elektrane godišnje. Takođe će biti neophodno šire koristiti sada u manjoj mjeri zastupljene tehnologije, gradnjom 215 miliona kvadratnih metara solarnih ploča i izradom milijardu vozila na električne ili vodonične gorivne ćelije, navedeno je u izvještaju.
“Neophodno je neodložno pokrenuti tehnološku tranziciju do sada nezabilježenih razmjera. To će zapravo zahtijevati novu globalnu energetsku revoluciju koja će kompletno transformisati način proizvodnje i korišćenja energije”, ukazao je izvršni direktor IEA Nabuo Tanaka.
Izvještaj je objavljen pred sastanak ministara energetike G8 ovog vikenda u Japanu, koji će predstavljati osnovu za samit G8 – od 7. do 9. jula na japanskom ostrvu Hokaido.