NJUJORK, Cijene sirove nafte su juče na Merkantilnom tržištu u Njujorku ugovarane blizu najnižih nivoa za tri sedmice, pod pritiskom znakova da globalna tražnja benzina usporava, uz istovremeno povećanje zaliha.
Sirova nafta za isporuku u julu je juče sredinom dana ugovarana po 122,55 dolara za barel, 25 centi u porastu u odnosu na zaključenje od srijede, pošto je prethodno skliznula na 121,61 dolar, odnosno na najniži nivo od 15. maja i bila oko 10 odsto jeftinija u odnosu na rekordnu cijenu od 135,09 dolara, zabilježenu 22. maja.
Sadašnja cijena nafte je oko 86 odsto viša nego prije godinu dana, podsjeća agencija Blumberg.
Nafta tipa “brent” za julski termin isporuke na Terminskom tržištu u Londonu (ICE) juče je mjenjala vlasnika po 122,30 dolara za barel, 20 centi skuplje nego dan ranije, kada je zaključena na najnižoj vrijednosti od 15. maja od 122,10 dolara, u padu 2,48 dolara, ili dva odsto, u odnosu na prethodno poslovanje.
Cijena nafte u Londonu je takođe 22. maja odskočila na rekordan nivo od 135,14 dolara za barel.
Nafta je juče u jednom trenutku bila u porastu, podstaknuta eksplozijom u industrijskom parku u Kuvajtu u kojem se nalazi jedna od tri rafinerije u toj zemlji. Požar, međutim, nije oštetio obližnju rafineriju.
“Na cijene nafte sada više utiče percepcija da je došlo do pada tražnje na tržištu, kao i ponovno jačanje dolara”, ukazao je predsjednik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) Hakib Kelil.
“Sada sve zavisi od kretanja dolara. U ovom trenutku smatramo da cene neće ojačati na 150 dolara, ali i da neće pasti ispod 100 dolara, već će ostati oko nivoa od 120 dolara za barel. Ukoliko dolar ojača, one će krenuti naniže”, rekao je Kelil, alžirski ministar za naftu.
On očekuje da tražnja nafte ove godine opadne, što bi smanjilo pritisak na OPEK da poveća proizvodnju, koja sada dostiže između dva i tri miliona barela dnevno.
Američke rezerve benzina i dizela su prošle sedmice povećane više nego što se očekivalo, saopštilo je američko ministarstvo energetike, dok su se Indija i Malezija pridružile drugim azijskim zemljama u povećanju maloprodajnih cijena benzina kako bi “ohladile” potrošnju, što može usporiti rast svjetske potrošnje tog goriva.
Potrošnja benzina u SAD je tokom četiri sedmice do 30. maja iznosila prosečno 20,4 miliona barela dnevno, u padu 1,1 odsto u odnosu na isto razdoblje lane. Tražnja benzina, gledano po količini isporučenoj iz rafinerija, opala je za 244.000 barela, na 9,1 milion barela dnevno, što je najniži nivo od sedmice zaključno sa 7. martom.