PALE, Osnovna prednost predloženog zakona o porezu na nepokretnosti Republike Srpske (RS) predstavlja to što predviđa da imovina bude oporezovana na osnovu više parametara, a ne kao do sada isključivo po metru kvadratnom, rekao je Jovo Radukić, pomoćnik ministra finansija RS zadužen za fiskalni sistem.
“To je neodrživo, jer nije bilo važno gdje se nekretnine nalaze, kada su građane, od kakvog materijala i slično. Ovim zakonom je predviđeno da vlasnici nekretnina podnošenjem poreske prijave mogu da navedu sve osobine i bitne parametre za svoju nekretninu na osnovu čega će se određivati tržišna vrijednost” – pojasnio je Radukić na javnoj raspravi o Prijedlogu zakona o porezu na nepokretnosti na Palama.
Radukić je istakao da u Ministarstvu finansija nisu zadovoljni dosadašnjim prijavljivanjem i podnošenjem poreskih prijava i plaćanjem poreza na imovinu, jer RS ima više od četiri i po miliona nekretnina /parcela i objekata/, a u 2007. godini podneseno je samo 60 269 prijava i to govori da je ovo stanje neodrživo.
On je napomenuo da je Zakonom predviđeno da procjenu i naplatu vrši Poreska uprava, jer je ona i najopremljenija institucija u RS za procjenu vrijednosti nekretnina.
“Prihod od poreza na nekretnine je u cjelosti prihod opština i ovim zakonskim rješenjem pojednostaviće se administracija” – rekao je on.
Prema njegovim riječima, ovaj zakon je posljednji u oblasti direktnih poreza, odnosno sa njim će se zaokružiti reforma direktnih poreza.
On je podsjetio da je u 2006. godine usvojen Zakon o porezu na dobit i Zakon o porezu na dohodak koji su u potpunosti usklađeni sa zakonodavstvom EU, a za dva mjeseca će biti donesen i zakon o oporezivanju igara na sreću čiji je prijedlog već pripremljen.
Na današnjoj javnoj raspravi najviše pitanja bilo je u vezi sa preciziranjem na koji način se vrši procjena nekretnina.
“Objasnili smo da ne dolazi ni do kakvog poreskog opterećenja, već se radi o poreskom rasterećenju i širenju poreskog obuhvata na sve one obveznike koji su dužni da plate porez” – objasnio je Radukić.
Do sada su javne rasprave održane u Banjaluci i Trebinju, a za sutra je predviđena u Bijeljini.