BANJALUKA, Narodna skupština RS danas bi trebalo da se izjasni o Odluci o prodaji državnog kapitala banjolučke RK “Boska” beogradskom konzorcijumu “Delta – Zekstra”, koju je Vlada RS donijela 20. marta ove godine.
Prema pismu namjere, koje je Vlada RS tom odlukom prihvatila, konzorcijum se, pored tri miliona evra, za koliko je kupljena “Boska”, obavezao da zadrži 254 stalno zaposlena radnika, te da investira tri miliona evra.
U pismu, koje u ime “Delta real estate” potpisuje Radmila Bajević, a za Grupu “Zekstra” direktor, Darko Đurić, navodi se da konzorcijum kupovinom 58,2 odsto akcija, koliko iznosi državni kapital robne kuće, u “Bosku” ulazi s dugoročnim strateškim ciljevima.
– Odlučili smo se na formiranje konzorcijuma, zbog ozbiljnijeg, konkurentnijeg i sveobuhvatnijeg nastupa – kaže se u pismu namjere, koje je iz Beograda, 12. marta ove godine, upućeno na adresu kabineta premijera RS, Milorada Dodika.
U odluci Vlade RS ističe se da je ponuda konzorcijuma prihvaćena na osnovu metoda neposrednog odabira kupaca, za strateška preduzeća, u čiju grupu je ušla i banjolučka robna kuća. U obrazloženju Odluke o prodaji, koje potpisuje ministar trgovine i turizma RS, Predrag Gluhaković, navodi se da obaveze “Boske” prema fizičkim i pravnim licima, nakon privatizacije, ostaju njene obaveze, odnosno obaveze konzorcijuma.
– Prema finansijskom izvještaju iz 2007. godine, preduzeće je poslovalo s gubitkom od 3,9 miliona maraka. Akumulirani gubitak “Boske” iz prethodnih godina iznosi 10.767.287 maraka. Vrijednost stalne imovine po godišnjem popisu jeste 43.423.977 maraka, dok kratkoročne obaveze robne kuće, sa stanjem na 31. decembra 2007. godine, iznose 9.528.186 maraka – navosi se u tom obrazloženju.
Prema izvještaju Direkcije RS za privatizaciju iz 1998. godine, a isto stanje je i danas, državni kapital u RK “Boska” iznosi 58,52 odsto, dok 16,40 odsto kapitala posjeduju interni akcionari. U rukama građana jeste 12,54 odsto kapitala, Fond PIO RS ima 8,36 odsto učešća, dok je u vlasništvu Fonda za restituciju, kojim upravlja IRB RS, ostalo 4,18 odsto kapitala “Boske”.
Iz Direkcije, takođe, podsjećaju da su dva tendera za prodaju državnog kapitala “Boske” već propala. Za prvi tender, koji je bio otvoren od januara do marta 2005. godine, prijavila su se preduzeća “Janjoš” iz Prijedora i “Home art i sales services AG” iz Švajcarske. Obje ponude odbijene su zbog male cijene i lošeg plana zapošljavanja. Iz istih razloga propao je i drugi tender, iz septembra 2005. godine, kada se preduzeće iz Švajcarske pojavilo kao jedini zainteresovani, ponudivši nešto bolje uslove.
Ko je kupio poslovne prostore
Prema izvještaju Direkcije za privatizaciju, tokom 2004. i 2005. godine u “Boski” je rasprodato ukupno 14 poslovnih prostora, površine 782,95 kvadratnih metara, koji su naplaćivani od tri hiljade do 5.200 maraka po kvadratnom metru. Prostore su kupili “Nikolas”, “Central kompani”, Hipo banka, “Stefan”, kafe “Siti”, “Palma ko”, “Dakić eksport-import”, “Matrimonia”, “Orion 3”,
“Lucifer Primus”, “TID komerc” i “Zlatna lira”, svi iz Banje Luke, te “Fratelis” iz Subotice.