NJUDELHI, Indijski privredni rast je u fiskalnoj godini, završenoj 31. marta, premašio devet odsto, ali je istovremeno inflacija bila veća od osam procenata, saopštila je vlada u Njudelhiju.
Zvanični podaci pokazuju da je Indija u periodu od 1. aprila prošle do kraja marta ove godine ostvarila privredni uspon od 9,6 odsto, što je skoro procenat više od procjene rasta koju je vlada dala u februaru, prenosi agencija DPA.
“Povećanje stope rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) usljedilo je, uglavnom, za račun povećanja procjenjene poljoprivredne proizvodnje”, navodi se u vladinom saopštenju.
Poljoprivredna proizvodnja je uvećana 4,5 odsto, što je najviše u proteklih šest godina i osjetno iznad ranije procjenjenih 2,6 procenata. Agrarni sektor je učestvovao sa najmanje devet odsto u ostvarenom rastu BDP-a već treću godinu uzastopno.
Od ostalih privrednih grana visok rast, od 8,8 odsto, ostvaren je i u industriji. Taj rast je, ipak, bio niži od ekspanzije industrijske proizvodnje u fiskalnoj 2006/07. godini – od 9,4 procenta.
Domaće ekonomiste brine, međutim, podatak ministarstva finansija da je indijska inflacija tokom maja uvećana na 8,1 odsto, računato prema godišnjoj osnovi, što je najviši nivo u minule tri i po godine.
Indijski ministar finansija Palaniapan Čidambaram je izjavio da rastuća inflacija sve više brine vladu jer, kako je objasnio, “nema znakova da će se inflatorna stopa smanjiti”.
Čidambaram je, međutim, izrazio uvjerenje da će inflatorna pretanja, uz odgovarajuće mjere koje bi trebalo da preduzme vlada, ipak biti savladana.
Domaći ekonomisti ne djele optimizam ministra finansija i smatraju da će se inflatorni pritisci uvećavati i tokom narednih mjeseci, pod uticajem očekivanog poskupljenja energenata i osnovnih prehrambenih proizvoda.
Indijska ekonomija je, uz kinesku i privrede još nekih azijskih zemalja, najdinamičnija u svijetu, ističe se u aprilskoj analizu Međunarodnog monetarnog fonda.
Prema procjeni koju su početkom ove godine dali američki eksperti, Indija bi do sredine ovog vijeka mogla po ekonomskoj snazi da premaši SAD i, zajedno s Kinom, postane vodeća svjetska privredna sila.