BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) iz ovogodišnjeg budžeta obezbijedila je 26 miliona KM za uplatu doprinosa za penziono-invalidsko osiguranje i osiguranje od nezaposlenosti, što je do sada najveći iznos izdvojen za ove namjene na godišnjem nivou.
U saopštenju Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS navodi se da je za uplatu doprinosa, u skladu sa socijalnim programom, do sada utrošeno više od 68 miliona KM, da je zbrinuto 26 200 radnika iz 147 preduzeća, te da je po osnovu pojedinačne uplate staža Vlada RS omogućila penzionisanje 3 033 radnika.
Vlada RS već četvrtu godinu provodi Osnove programa socijalnog zbrinjavanja radnika koji ostaju bez posla procesom privatizacije, stečaja i likvidacije preduzeća, navodi Ministarstvo u reagovanju na najavu predsjednika Srpske radikalne stranke RS Milanka Mihajlice da će ova stranka ponovno pokrenuti inicijativu za formiranje fonda za pomoć nezaposlenim demobilisanim borcima VRS i isplatu otpremnina za radnike koji su ostali bez posla tokom privatizacije, stečaja i likvidacije preduzeća.
Uplatom doprinosa za penziono i invalidsko osiguranje, kako se navodi, omogućeno je povezivanje radnog staža za sve radnike koji su u ovim preduzećima radili u periodu od 1. januara 1998. godine do dana otvaranja stečaja.
“Nakon uplate doprinosa za nezaposlenost, radnici ostavaruju pravo na novčanu naknadu, a onima kojima nedostaje tri godine do ostavrenja prava na penziju, Zavod za zapošljavanje RS mjesečno uplaćuje doprinose za PIO i time ih dovodi do penzionisanja” – navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite poručuju da za razliku od dosadašnjeg zakonskog rješenja kojim je borcima bila omogućena značajna razlika u iznosima penzija pod istim uslovima, prema Izmjenama i dopunama Zakona o PIO koji je u aprilu stupio na snagu, borci prve kategorije ne mogu imati penziju nižu od 412, odnosno 453 KM, koliko će primiti u junu za maj mjesec, čime su svi borci dovedeni u ravnopravan položaj.
“Prosječna penzija u RS u 2006. godini iznosila je 210 KM, dok će za maj ove godine biti 303 KM” – navodi se u saopštenju i dodaje da je Vlada RS obezbijedila pet miliona KM za zapošljavanje demobilisanih boraca, posebno onih u čijim porodicama niko nije zaposlen, a Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida obezbijedio je 900.000 KM za stimulaciju zapošljavanja ovih kategorija.
Nakon što se ova sredstva utroše, Vlada će obezbijediti još novca iz budžeta za stimulaciju zapošljavanja kategorija za koje je teško naći posao, prije svega boračke populacije u RS.
Iz resornog ministarstva napominju da je po prvi put prošle godine iz budžeta za oko 120 000 boraca prve kategorije isplaćen borački dodatak, što će, kao zakonska obaveza, biti isplaćeno i u ovoj godini, a da izdvajanja iz budžeta po osnovu boračko-invalidske zaštite i penzijsko-invalidskog osiguranja za boračku populaciju iznose više od 300 miliona KM, što predstavlja 24 odsto ukupnog budžeta RS.
“Stoga, smatramo da nema potrebe da Srpska radikalna stranka RS predlaže aktivnosti koje već provode nadležna ministarstava u Vladi RS” – navodi se u saopštenju.