BANJALUKA, Iako se na A listi lijekova koji se izdaju na recept, od početka maja, nalaze i lijekovi čiju cijenu Fond zdravstvenog osiguranja RS plaća potpuno, neki osiguranici svoje lijekove u apotekama su morali doplatiti.
– Prva iskustva u primjeni nove liste ukazuju na pojavu da se osiguranicima izdaju skuplje varijante lijekova za koje moraju doplaćivati, što su primijetile kontrole ovog fonda – kažu u Službi za odnose s javnošću Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Novim konceptom liste lijekova, fond je, ističu, nastojao da osiguranicima učini dostupnim veći broj lijekova uz manja izdvajanja za participaciju kod podizanja lijekova sa osnovne liste, odnosno liste A, pa ovakvom primjenom nove liste nisu zadovoljni.
– Osiguranik ima pravo da od ljekara traži da mu propiše onaj lijek čiju cijenu fond plaća sto odsto. Isto tako, osiguranik ima pravo da u apoteci traži da mu se izda lijek koji je po sastavu identičan propisanom, ali za kojeg ne mora plaćati doplatu – poručuju iz fonda i dodaju da su ljekari i farmaceuti obavezni da na ove mogućnosti ukažu osiguranicima.
Ugovorom između Fonda zdravstvenog osiguranja i apoteka precizirano je da su apoteke obavezne da imaju dovoljnu količinu lijekova za koje fond plaća punu cijenu, pa najavljuju da će krenuti u nove kontrole.
– U svim slučajevima gdje apoteka krši ovu odredbu, ugovor o izdavanju lijekova na recept biće raskinut – ističu u fondu, i dodaju da osiguranici ovakve probleme mogu da prijave na 1370, info-telefon fonda.
Ljekari porodične medicine poručuju da se pri propisivanju lijekova nastoje voditi listom lijekova i poštedjeti džepove pacijenata, ako je to moguće.
– Ako postoji više varijanti lijekova koje pacijent može koristiti, pogledam na listu i vidim šta je najpovoljnije za pacijenta. Ipak, ima dosta lijekova koji nisu na listi, a pacijenti imaju indikacije da ih koriste – kaže specijalista opšte i porodične medicine Doma zdravlja Banja Luka, primarijus Kosana Stanetić, dodajući da se pacijenti ne mogu liječiti isključivo lijekovima koji se nalaze na listi Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Prema njenim riječima, u ljekarskoj praksi postoje i situacije kada ljekari ne mogu pacijentu preporučiti jeftiniji, već skuplji lijek, ali to se, kaže, dešava rijetko i zavisi od stanja pacijenta, te individualne procjene ljekara.
Iz apoteka poručuju da se snabdijevanje propisanim lijekovima u prelaznom periodu odvija otežano, ali da se apotekari trude da pacijentima izdaju samo lijekove koji se propisani na ljekarskom receptu.
– Poteškoće su nastale, prije svega, zbog nespremnosti veledrogerija da obezbijede referentne preparate, kako po količinima, tako i po cijeni koja je prihvaćena kao referentna – kažu u “Hemofarmu” Banja Luka, vlasniku većeg broja apoteka u RS.
Mnogi proizvođači su, dodaju u “Hemofarmu”, u fazi prilagođavanja cijena lijekova referentnim, pa se uskoro može očekivati povećanje palete proizvoda koje pacijenti neće doplaćivati. Nezavisne n.