SARAJEVO, U organizaciji Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH, a na inicijativu članica Grupacije grafičke industrije STK BiH, u Sarajevu je danas održan seminar pod nazivom “Uslovi poslovanja u okviru Cefta sporazuma, s posebnim osvrtom na porijeklo roba”.
“Cilj ovog skupa jeste da rukovodećem i tehničkom stručnom kadru iz oblasti papirne i grafičke industrije BiH ponudi više informacija o uslovima poslovanja u okviru Cefte, razlikama i prednostima ovog ugovora u odnosu na prijašnje bilateralne ugovore o slobodnoj trgovini, kao i o načinu sticanja dokaza o porijeklu robe u oblasti proizvodnje i prerade papira, kartona i grafičke industrije” – izjavila je sekretar Grupacije Selma Bašagić.
Savjetnik u STK BiH Duljko Hasić ocijenio je da početak primjene Cefte već donosi određene rezultate u BiH, za razliku od ranijih bilateralnih ugovora.
“Ovo je dobra prilika za pripremu privrede BiH za značajaniji iskorak na evropsko tržište i dalju integraciju BiH u evropske strukture putem uvođenja i primjene odgovarajućih standarda i propisa EU” – rekao je Hasić.
On je podsjetio da rok za prilagođavanje privrede BiH, uključujući i grafičku djelatnost, uslovima Cefte ističe 2010. godine.
Drugi predavač, predstavnik Uprave za indirektno oporezivanje BiH Aladin Mušić predstavio je učesnicima seminara modalitete primjene Cefte, kao i uticaj ovog ugovora na domaće privrednike.
“Novina u primjeni svakako jeste uvođenje instituta dijagonalne kumulacije porijekla roba, što podrazumijeva kumuliranje projekla svih Cefta-strana i ponovn izvoz u sve Cefta-strane” – dodao je Mušić.
On je pojasnio da se, s tim u vezi, može kumulirati roba iz Hrvatske sa porijeklom robe iz BiH i ostvariti izvoz u Srbiju, što prije nije bilo moguće u uslovima bilateralnih ugovora o slobodnoj trgovini.
Mušić je podsjetio da je Cefta, osim ugovora o slobodnoj trgovini, zamijenila i ranije ugovore u drugim oblastima saradnje u regionu, kao što je ostvarivanje prava intelektualnog vlasništva.