SARAJEVO – Privatizacija mostarskog kombinata “Aluminij” mogla bi propasti, jer Vlada FBiH nijednom kupcu ne može obećati cijenu struje nižu od one koju odredi Regulatorna komisija za struju u FBiH (FERK), upozorava federalni ministar energetike Vahid Hećo.
“FERK je jedini koji može odrediti cijenu struje i to na osnovu troškova proizvodnje i svaka druga opcija predstavljala bi kršenje zakona”, kaže Hećo i napominje da Vlada jedino može garantovati da će kombinat dobiti dovoljno struje, ali po tržišnim cijenama.
Bivši premijer FBiH Alija Behmen smatra da bi Vlada, ukoliko bi obećala jeftiniju struju, razliku u cijeni morala nadoknaditi sama. Behmen, za čijeg je mandata počelo traganje za modelom privatizacije “Aluminija”, smatra da je privatizacija mostarskog kombinata postavljena na pogrešne osnove.
“Trebalo je ići na međunarodnu arbitražu ulaganja i udjela u vlasništvu i tek nakon toga u privatizaciju. Ovako gubimo godine, na kraju će ipak morati doći do arbitraže, a oni kojima je obećana naknada i uvezivanje staža ostaće bez ičega”, ističe Behmen.
S obzirom na to da kombinat “Aluminij” ima status kvalifikovanog kupca za pola svojih potreba struje mogao je kupovati i van BiH, ali to ne radi zbog visokih cijena. No, iz FERK-a najavljuju da će od 2012. godine u skladu s evropskim direktivama svi potrošači, osim domaćinstava, struju kupovati van BiH.
“Kako bismo ublažili šok koji će uslijediti 2012. godine, naš plan je da sva preduzeća naredne godine 60 posto struje nabavljaju van granica BiH, 2010. godine 75 posto, a 2011. godine 90 posto, kako bi 2012. u cjelosti izašli na tržište”, kaže predsjednik FERK-a Risto Mandrapa.
Hećo, pak, smatra da u procesu privatizacije “Aluminija” ima i drugih problema.
“Moguće je da konzorcij, kojeg predvodi švicarski ‘Glencore’, na kraju odustane i zbog toga što im niko ne može garantovati ni ispunjenje njihovih zahtjeva u vezi sa saniranjem deponije crvenog mulja, koji nastaje kao otpad kod proizvodnje aluminijuma, a za šta oni traže 50 miliona KM”, kaže Hećo.
Pojašnjava da konzorcij, u kojem su osim Švicaraca hrvatski “Dalekovodi” i “Feal” iz Širokog Brijega, kao potencijalni kupac ima strah i od mogućih tužbi po osnovu posljedica postojanja deponije crvenog mulja.
Predviđeno je da Vlada FBiH od novca dobijenog prodajom 88 odsto kapitala u “Aluminiju” 10 miliona KM izdvoji za sanaciju ove deponije. Većinu novca od prodaje “Aluminija” Vlada je planirala uložiti u kapitalne investicije.