SARAJEVO, Većinski paket dionica “BH Telecoma” i “HT Eroneta” ne treba prodavati odmah i ođednom, kako je to predložila Vlada Federacije BiH, smatraju ekonomski analitičari i zastupnici u Parlamentu FBiH.
Vlada FBiH je sačinila prijedlog koji će biti upućen u Parlament, a prema kojem bi strateškom partneru bilo ponuđeno 51 odsto kapitala telekoma u FBiH. U državnom vlasništvu ostalao bi 25 posto plus jedna dionica, tri posto dionica bilo bi ponuđeno građanima FBiH, a 10 procenata na jednoj od međunarodnih berzi – najvjerovatnije Londonskoj. Dokument “Politika privatizacije u FBiH” je pripremljen za Parlament FBiH, a premijer i dopremijeri još treba da se usaglase u vezi s konačnim prijedlogom.
“Mislim da bi Parlament mogao tražiti posebne zakone za privatizaciju telekoma. Treba prodati dio državnog uđela, ali manje od 50 posto i mislim da će o tome biti još rasprava. Treba poslušati i iskustva država iz okruženja, koje čak i upozoravaju na svoja loša iskustva u prodaji telekoma”, kaže Muhamed Ibrahimović, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH i dopredsjednik Parlamentarne komisije za privatizaciju.
On podsjeća da Slovenija i Makedonija ne prodaju svoje telekome, da Hrvatska ima loša iskustva, a da Srbija ne prodaje svoje, nego kupuje tuđe telekome.
Bivši premijer FBiH iz SDP BiH Alija Behmen smatra da je jedina prihvatljiva prodaja do 30 odsto preduzeća.
“Uz prodaju manjinskog paketa treba voditi računa da infrastruktura fiksne telefonije ostane u vlasništvu FBiH”, kaže Behmen.
Ekonomski ekspert Fikret Čaušević smatra da je privatizacija telekoma neminovna tvrdeći da EU vrši pritisak na domaće vlasti da taj proces što prije privedu kraju.
“Tom pritisku se ne bi oduprle ni jače vlade od Vlade FBiH”, kaže Čaušević.
Smatra da je najbolje rješenje prodaja manjeg paketa dionica telekoma, a ne većinskog kako Vlada planira.
“Treba prodati manjinski paket, a ostatak ponuditi nakon pet, šest ili sedam godina”, kaže Čaušević i ističe da je prodaja dijela dionica građanima FBiH “već viđeno rješenje”, ali da povlaštena prodaja nije prihvatljiva.Nezavisne novine