RIO DE ŽANEIRO, Brazilska državna naftna kompanija “Petrobras” iznajmila je oko 80 odsto ukupnog broja naftnih platformi za duboka podvodna nalazišta u svijetu, da bi istražila neka od potencijalno najvećih naftnih otkrića u zapadnoj hemisferi u posljednjih nekoliko decenija.
Izvršni direktor “Petrobrasa” Žoze Seržio Gabrijeli izjavio je da ta kompanija iznajmljuje platforme koje mogu da buše na dubini od najmanje 3.000 metara, kojih u svijetu ima samo 21.
Neutoliva glad brazilske kompanije dovodi do toga da veliki svjetski proizvođači nafte poput američkog “Exxon Mobila” i britanskog “British Petroleuma” plaćaju platforme više pošto su prisiljeni da se otimaju oko preostalih postrojenja, objašnjavaju analitičari firme “Fearnley fonds”.
“Petrobras” trenutno pregovara o iznajmljivanju još 17 platformi u svrhu istraživanja nalazišta “Tupi”, najvećeg otkrića u području Sjeverne i Latinske Amerike još od 1976. godine.
Taj brazilski gigant već sad kontroliše gotovo sedam puta više kapaciteta za istraživanje od sljedećeg po veličini korisnika platformi, koje mogu da buše na dubini od 2.300 metara. Američke i evropske naftne kompanije će u naredne tri godine vjerovatno plaćati iznajmljivanje platformi za duboka nalazišta oko 50.000 dolara na dan više nego sada, zato što je “Petrobras” već iznajmio najveći dio ukupnog raspoloživog broja te opreme u svijetu. Takve platforme su napravljene tako da mogu da izdrže udare talasa na otvorenom moru i da nose opremu za podvodno bušenje i registrovanje zaliha nafte i gasa na dubini od gotovo 10 kilometara ispod površine mora.
“Petrobras” je ove godine sklopio ugovore o iznajmljivanju šest pomorskih platformi, dvostruko više od bilo koje druge naftne kompanije. Prosječno trajanje ugovora iznosi pet godina i četiri mjeseca, a cijena iznajmljivanja je između 410.000 i 580.000 dolara na dan.