BANJALUKA,Republika Srpska je najpoželjnija destinacija za ulaganje u regionu. Tim riječima započinje razgovor Grejem Dej, predsjednik kompanije “Balkan America”.”Ovdje sam proveo mnogo više vremena nego drugi stranci i vidio sam kako su se stvari razvijale od nulte tačke do ovoga što imamo danas. Vlada RS je shvatila da se sve rješava poboljšanjem ekonomije i stvaranjem uslova za investiranje, odnosno otvaranje novih radnih mjesta”, kaže Dej.
“Balkan America” već nekoliko godina pristuna je u RS. Šta vas je privuklo da ulažete u RS?
Proizvodnja i prerada drveta u RS ima tradiciju. Mi dolazimo iz Sjeverne Karoline gdje su smješteni najveći proizvođači namještaja u SAD. Zbog toga vrlo dobro poznajemo taj sektor, a godinama smo se upoznali i s resursima u RS. Ovo područje ima ogromno šumsko bogatstvo i preduzeća koja su uspješno poslovala u drvnoj industriji. Smatramo da u RS postoje dobre šanse za poslovanje i zato smo ovdje.
Da li je u RS stvoren dobar ambijent za investiranje?
Ispričaću vam jednu priču. Bio sam u Londonu na jednom sastanku sa bankarima. Neki su me poznavali, a neki ne. Jedan od bankara koji me nije poznavao je rekao: “Ako imate namjeru da investirate u bivšu Jugoslaviju znajte da je situacija u Hrvatskoj nepovoljna, da u Srbiji postoje veliki problemi, Crna Gora je vrlo mala, a ekonomska situacija u Federaciji BiH je vrlo loša i pogoršava se. Jedino gdje može da se investira je RS.” Taj čovjek uopšte nije znao ko sam i odakle dolazim. U potpunosti se slažem s njegovim razmišljanjem.
U proteklih godinu i po sa tačke gledišta stranog investitora desile su se mnoge pozitivne stvari. Procesi koji regulišu ulaganje su veoma razumni i transparentni i sve funkcioniše po uspostavljenom redu. Pravni propisi koje mi treba da poštujemo su jasno definisani i to je ključno za stvaranje uslova za investiranje.
Mi smo oduševljeni načinom na koji se vodi proces privatizacije koji je potpuno transparentan i zakonit. To je ono što će doprinijeti da RS znatno odskoči od ostalih u regionu. Kao strani investitor morate biti u poziciji da potpuno razumijete pravni sistem države u koju ulažete i zato je RS jedina u regiji koja je to uspjela da nam omogući.
Krećete se u poslovnim krugovima prije svege u SAD i Velikoj Britaniji. Koliko je slika o poslovnom ambijentu RS koju opisujete poznata u svijetu, odnosno da li RS dovoljno promoviše svoje kapacitete?
Ja živim u BiH i SAD, ali više vremena provodim u BiH. Vrlo često putujem u Londom i Vašington i druge gradove. Problem za RS jeste da čitavu regiju većina posmatra kao jedinstveni problem. Ali RS može mnogo toga da ponudi i primjećujem da poruke i pozitivni signali iz RS sve više dolaze na pravo mjesto. RS treba da propagira svoje potencijale, ali je najvažnije da zadrži trenutnu transparentnost i pravila za poslovanje. Zato smo mi došli u Novi Grad i za dvije godine tamo više neće biti isto, pod uslovom da se ne počnemo vraćati nekim stvarima iz prošlosti.
Nedavno je Vlada RS načelno dogovorila saradnju s američkom kompanijom “General Electric”. Koliko bi dolazak jedne od najmoćnijih američkih kompanija mogao da ohrabri i druge kompanije i investitore iz SAD da ulažu u RS?
Razvoj SAD je vezan za “General Electric”, koji je svjetski brend i posluje širom svijeta. Sigurno je da kompanija takvog renomea ne radi ništa loše. Njihovo prisustvo u RS predstavljaće veliki doprinos razvoju i njenoj promociji RS u svijetu.
I mi smo ovdje zato što RS ima velike resurse i sposobne kadrove. Znamo da u RS postoji ogroman hidropotencijal, a perspektivna je i mašinska industrija. Međutim, sve to treba da pokrene izgradnja infrastrukture koja je u groznom stanju. Tu prije svega mislim na autoputeve. Veoma je skupo imati loše puteve, ali na svu sreću i ta problematika je došla na dnevni red. I vazdušni saobraćaj je u vrlo lošem stanju, dok “General Electric” dolazi u RS da ulaže u željeznice i doprinese da svi ključni problemi ubrzo budu riješeni. To je vizija aktuelne Vlade RS za bolju budućnost, iako prave rezultate tih aktivnosti još ne možemo da osjetimo. Oni će doći vremenom.
Hoćete reći da se u RS sistemski radi na stvaranju uslova za investiranje?
Meni to tako izgleda. Ovdje sam proveo mnogo više vremena nego drugi stranci i vidio sam kako su se stvari razvijele od nulte tačke do ovoga što imamo danas. Vlada RS je shvatila da se sve rješava poboljšanjem ekonomije i stvaranjem uslova za investiranje, odnosno otvaranje novih radnih mjesta.
“Balkan America” ima svoju podružnicu preko koje posluje u RS. Kako na to gledaju vaši partneri u SAD?
Mi imamo stalne kontakte s našim investitorima i partnerima u vezi sa situacijom u RS i dobijamo sve veću podršku. Prije tri godine kada sam rekao ljudima u SAD da investiram u BiH oni su mislili da sam lud. Sada je takva situacija da me oni zovu i raspituju se šta se dešava u RS. Trebalo je mnogo vremena da se sve pokrene i gajimo optimizam kada je u pitanju RS. To je naša poruka koju mi dalje prosljeđujemo.
Kupili ste dio preduzeća “Lignošper” iz Novog Grada/Bosanskog Novog. Dokle ste došli u procesu oživljavanje proizvodnje i kakvi su vaši planovi s tim preduzećem?
U tom procesu imali smo mnogo problema jer su nad imovinom “Lignošpera” postojale dvije hipoteke – jedna na opremu, a druga na objekte preduzeća. Mi smo na licitaciji kupili opremu “Lignošpera”, odnosno Fabrike šperploče. Budući da nismo bili zainteresovani za kupovinu opreme za proizvodnju kancelarijskog namještaja taj dio preduzeća kupila je “Nova forma” iz Šamca. Uskoro će na licitaciji biti ponuđeni objekti i zemljište Fabrike šperploče i mi namjeravamo da ih kupimo na licitaciji. Takođe razmatramo stanje u kojem se nalazi oprema i pravimo plan za remont postrojenja.
Gdje vidite potencijalno tržište za plasman proizvoda iz “Lignošpera”?
Nakon što završimo analizu situacije na tržištu i mogućnosti proizvodnje u “Lignošperu” krenućemo u osvajanje tržišta. Naš marketinški plan je odavno spreman. “Lignošper” je ranije svoje proizvode plasirao na tržište bivše Jugoslavije i mi namjeravamo da u početku zauzemo ta tržišta, jer znamo da na njima postoji mjesto za proizvode “Lignošpera”.
Namjeravamo da pokrenemo proizvodnju do kraja ljeta, ali predstoji mnogo posla, koji se prije svega odnosi na remont postrojenja. Fabrika već može da proizvodi, ali sadašnji kapaciteti ne bi zadovoljili naše planove, jer tržištu više nije potreban nekvalitetan proizvod. Nezavisne novine