HARARE, Vlada Zimbabvea ukinula je carinu na uvoz osnovne robe široke potrošnje u cilju ublažavanja nestašica u zemlji.
Po riječima ministra za informisanje Zimbabvea Sikanjiso Ndlovu, u narednih 90 dana pojedinci će moći iz inostranstva da unose u zemlju robu kao što je ulje, riža, margarin, brašno, so, deterdžent, sapun, pasta za zube itd.
Unjeta roba može biti namjenjena samo za ličnu upotrebu, naglasio je ministar Ndlovu, a prenosi agencija DPA.
U posljednjih godinu dana rafovi prodavnica u Zimbabveu su u velikoj mjeri opustjeli što je, po tvrdnjama ekonomskih stručnjaka, posljedica stroge kontrole cijena od strane vlade, pa trgovci dolaze u situaciju da prodaju robu po nižoj cijeni od one po kojoj su je nabavili.
Nestašica je pogoršana i smanjenjem deviznih rezervi i strmoglavim padom zimbabveanskog dolara, koji je u doba sticanja nezavisnosti vredio koliko i britanska funta, dok danas 220 miliona zimbabveanskih dolara vrijedi koliko jedan američki.
Hiperinflacija je dostigla godišnju stopu od 500.000 procenata, a domaća valuta gubi sedmično i do 50 odsto vrijednosti.
Ispred supermarketa su dugi redovi za hljeb, a ispred banaka za gotovinu koje nema dovoljno, uprkos tome što je prije dvije sedmice puštena u promet nova novčanica od 250 miliona zimbabveanskih dolara.
Za sadašnje stanje vlada okrivljuje “ilegalne sankcije Zapada”, zbog kojih domaćoj industriji nedostaju sirovine i rezervni dijelovi.
Sa Zapada odgovoraju da su jedine sankcije protiv Zimbabvea one koje su uvedene zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji i kojima je za oko 220 visokih funkcionera zabranjeno putovanje u SAD, EU, Australiju, Novi Zeland i Švajcarsku, kao i ulaganje novca u tamošnje banke.
Strani posmatrači za situaciju u Zimbabveu okrivljuju lošu ekonomsku politiku predsjednika Mugabea, uključujući bespravno preuzimanje farmi od vlasnika bjelaca, što je dovelo do uništenja privrede bazirane na agrarnoj proizvodnji.