TOKIO, Guverner centralne Banke Japana (BOJ) Masaki Širakava ukazao je danas na rizike za dalji rast domaće privrede, ponovivši da centralna banka neće preduzimati ishitrene poteze kada je u pitanju povećanje kamatnih stopa.
U razgovoru s novinarima u Nacionalnom pres klubu, Širakava je rekao da rukovodstvo BOJ sada vodi “neutralnu” politiku, uz opasku da banka “zbog visoke neizvenosti u ekonomiji ne želi neodgovarajućim potezima da unapred određuje upravljanje monetarnom politikom”.
“BOJ je sada u situaciji u kojoj mora pažljivo da se pazi rizika opadanja ekonomije”, precizirao je Širakava, koji je prije mjesec dana postao čelnik japanske emisione banke.
Šef BOJ je priznao da su kamatne stope u njegovoj zemlji neobično niske, ali je istovremeno iskazao zabrinutost kada je u pitanju globalni ekonomski rast.
Kao glavne razloge sadašnjih teskoća u svjetskoj privredi Širakava je naveo rekordno visoke cijene nafte i drugih sirovina, ali i negativan uticaj krize na američkom stambenom tržištu, prenosi agencija Kjodo.
Centralna banka Japana je lani u dva maha podizala baznu kamatu, prvo na 0,25, a potom 0,50 odsto, s gotovo nultog nivoa od 0,10 odsto koji je važio u periodu od 2001. do kraja 2006. godine.
Japan sada ima ubedljivo najnižu baznu kamatu, jer je ta interesna stopa u SAD dva odsto, u zoni evra četiri, a u Velikoj Britaniji čak pet procenata.
Eksperti BOJ su prošlog mjeseca snizili procjenu rasta domaće privrede u tekućoj fiskalanoj godini, koja je počela 1. aprila a završava se 31. marta iduće godine, na 1,5 odsto.
U oktobru prošle godine stručnjaci BOJ su bili veći optimisti. Oni su tada prognozirali u tekućoj fiskalnoj godini ekonomski uzlet od 2,1 odsto.
Ekonomisti BOJ u najnovijoj analizu ističu da su se izgledi za niži rast u drugoj ekonomskoj sili svijeta uvećali, jer se situacija u globalnoj ekonomiji pogoršala, dok su kretanja na svjetskoj finansijskoj sceni takođe sve problematičnija.
Japan je, inače, tokom minulih šest godina imao period najduže neprekinute ekonomske ekspanizije od završetka Drugog svjetskog rata.