BANJALUKA, U preduzeću “Ratarstvo” iz Nove Topole konačno je pokrenut stečajni postupak.
Stečajni upravnik, Slavko Vujančević, kaže da je stečaj u ovom trenutku najbolje rješenje, zbog nemogućnosti poslovanja i brojnih problema u posljednje dvije godine. On ističe da ovo preduzeće nije više bilo u mogućnosti da ispunjava obaveze prema državi, dobavljačima i povjeriocima.
– Sada je u toku popis i procjena imovine. Od preko 140 radnika, koliko je bilo zaposleno, biće zadržano njih petnaestak, koji će raditi u administraciji i po pojedinim radnim jedinicama. Ostalima se zaključuju radne knjižice. Za 24. juna zakazano je ispitno i izvještajno ročište, na kojem će se utvrditi stvarni dug povjerilaca i biti procijenjena imovina. Tada će se znati ukupna vrijednost “Ratarstva” – rekao je Vujančević. Prema njegovim riječima, najveći povjerioci jesu banke, preduzeća za isporuku robe, te radnici.
– S obzirom na to da “Ratarstvo” ne radi već dvije godine i da je dobar dio imovine tog preduzeća prodat, teško je očekivati nastavak proizvodnje. Vjerovatno će “Ratarstvo” biti prodato – kaže Vujančević te dodaje da se može očekivati da povjerioci budu namireni stotinu odsto.
Predsjednica Sindikata radnika “Ratarstva”, Koviljka Šokčević, kaže da su radnici sada zadovoljniji i da već dugo čekaju na pokretanje stečajnog postupka.
– Radnici su već bili izgubili strpljenje. Zahtjev za pokretanje stečajnog postupka postojao je već odavno, a taj proces dugo se nije pokrenuo s mrtve tačke. Sada imamo čemu da se nadamo – optimistična je Šokčevićeva. Optimizam dijeli i njen kolega Ostoja Crnogaća, koji je u “Ratarstvu” zaposlen 35 godina.
– Ovo je okončanje naše agonije. Vjerujemo da će se ispoštovati obaveze, povezivanje radnog staža, zapošljavanje nas, radnika, kroz koncesiju zemljišta, kao i penzionisanje onih koji treba da idu u penziju – kaže Crnogaća.
Dvadeset radnika ovoga preduzeća imaće prioritet u programu povezivanja radnog staža radi penzionisanja, do kraja godine.Fokus