VAŠINGTON, Američka tražnja uvoznih proizvoda je opala, pa je trgovinski deficit SAD smanjen u martu ove godine u većoj mjeri nego što se očekivalo uprkos prvom padu izvoza za više od godinu dana, objavilo je ministarstvo trgovine u Vašingtonu.
Martovski trgovinski deficit je smanjen na 58,2 milijarde dolara, sa 61,7 milijardi u februaru, pri čemu je mjesečni debalans sa Kinom bio najmanji od 2006. godine.
“Potrošači su značajno smanjili kupovine u svim oblastima osim najnužnijih proizvoda i to se jasno vidi u uvozu,” ocjenio je ekonomista Rasel Prins, ukazujući da se slabost američke ekonomije odražava i na rast u čitavom svijetu i da to usporava tražnju američke izvozne robe.
Američki uvoz je u martu smanjen u najvećoj mjeri za šest godina jer su pale uvozne kupovine nameštaja, automobila i telekomunikacione opreme zbog slabije ekonomske aktivnosti i opadajuće vrijednosti dolara.
Analitičari prognoziraju da će lična potrošnja, koja čini više od dvije trećine bruto domaćeg proizvoda, dalje slabiti zbog rekordno skupog goriva i viših cijena hrane, što će se nepovoljno odražavati na ekonomiju SAD u cjelini.
Zbog smanjene tražnje kineske robe, ali i većeg američkog izvoza, deficit SAD u trgovini sa najmnogoljudnijom zemljom svijeta opao je u martu na 16,1 milijardu dolara i najmanji je za dvije godine.
Ukupan američki izvoz je u martu opao 1,7 odsto na 148,5 milijardi dolara, uglavnom zbog pada izvoza komercijalnih aviona, automobila i naftnih derivata. Ipak, izvoz u Evropsku uniju, kao i u Južnu i Centralnu Ameriku bio je rekordno visok, a za to je u velikoj mjeri zaslužan niži kurs dolara koji je donio pojeftinjenje američke robe za prekomorske kupce.
Prema korpi valuta najvažnijih trgovinskih partnera, dolar je krajem marta vredio devet odsto manje nego u martu prošle godine.