BANJALUKA, Viceguverner Centralne banke BiH Ljubiša Vladušić izjavio je danas u Banjaluci da trenutno u BiH nema finansijske stabilnosti imajući u vidu posljedice fiskalne politike i rada nekih institucija u BiH.
“Ne bih mogao reći da je BiH finansijski stabilna, može se s aspekta monetarne politike koju vodimo u Centralnoj banci BiH reći da je Centralna banka preduzela sve mjere da obezbjedi monetarnu stabilnost koja ima svoje direktne i indirektne uticaje sa svim ostalim učesnicima i subjektima u BiH da utiče na uspostavljanje finansijske stabilnosti, ali očito tu nemamo , na tom nivou koncenzus da bi se to obezbjedilo i mislim da trenutno u BiH nemamo finansijsku stabilnost imajući u vidu fiskalne politike i rada nekih institucija u BiH”, rekao je Vladušić.
On je istakao da BiH , kao država nije previše zadužena i da se ubraja u države koje su srednje zadužene na nivou četiri milijarde KM, te da su građani zaduženi više od 1.000 KM po stanovniku zaduženi kod banaka.
“Ukoliko dođe do smanjivanja kapitala iz inostranstva koji služi za rad kreditiranja u BiH, to može uticati na potencijal kreditiranja u portfoliju koji je neophodan za razvoj, pa i za potrošnju, jer se krediti uzimaju za to i to može imati neke posljedice na monetarnu situaciju , odnosno devizne rezerve Centralne banke BiH”, rekao je Vladušić.
On je istakao da se kriza u SAD neće odraziti u BiH, ali da će BiH osjetiti inflatorni udar u EU , jer je konvertibilna marka vezana za evro i sve ono što se dešava na monetarnom planu evropske monetarne unije, prenjeće se i u BiH.
“Ako je tamo sada očekivana inflacija 3,7 odsto ona će biti prenesena direktno u BiH, ali s obzirom na dovoljno nerazvijenu ili ekonomiju BiH koja je mala i u tranziciji i ne može da amortizuje određne udare, posebno cijena nafte, desiće se sigurno nešto veća inflacija u BiH”, rekao je Vladušić.
On je podsjetio da je u BiH prošle godine inflacija na kraju 2007. godine iznosila 4,9 odsto i da je očekivana inflacija u ovoj godini u iznosu od sedam odsto.