BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je danas u Banjaluci da javna potrošnja u BiH ima tendenciju rasta i nepovoljnu strukturu, dok RS ima trend smanjenja javne potrošnje.
“Prema usvojenim budžetima plan javne potrošnje u BiH za 2008. godinu će iznositi 10,8 milijardi KM, dok je u 2007. godini iznosila 9,6 milijardi, a u 2006. godini 8,2 milijare KM”, rekao je Džombić novinarima nakon sesije u okviru manifestacije “Dani BH finansija” i naglasio da se javna potrošnja u RS od 2006. godine kreće sa 2,4 milijare do 2,8 milijarde , što je projekcija sa budžetima usvojenim za 2008. godinu.
Džombić ističe da se javna potrošnja u BiH posljednje tri godine kreće od 43 do 47 odsto ,dok jedina RS u BiH ima smanjenje javne potrošnje koje se kreće sa 40 na 37 odsto.
“Svi nivoi vlasti u BiH u narednom periodu moraju raditi na strukturi javne potrošnje zadovoljenju neophodnih socijalnih potreba, ali i u preusmjeravanju u razvojnu komponentu javne investicije koje će u narednom periodu stvoriti nove uslove i nove pretpostavke da se određeni socijalni problemi zadovolje”, ističe Džombić.
On je naglasio da je RS uspjela smanjiti javnu potrošnju partnerskim odnosom sa svim zainteresovanim koji žele da participiraju u javnoj potrošnji.
Ministar finansija i trezora u Ministarstvu finansija i trezora BiH Savjeta ministara BiH Dragan Vrankić je takođe naglasio potrebu za smanjenjem javne potrošnje u BiH, ističući da veliki dio prihoda od PDV-a odlazi na povećanje javne potrošnje umjesto u suprotno.
“Javnu potrošnju treba staviti pod kontrolu, smanjiti je ne povećavati , ne uvoditi nova prva , a sa druge strane prihode koji se ostvaruju , koji se planiraju ili više od planiranog da se usmjeravaju na poticaj proizvodnji i rasterećeje privrede, kao smanjenje opterećenja kroz eventualno PDV, carine i ostalih komponenta”, rekao je Vrankić.
On je istakao da vanjska zaduženost BiH iznosi oko četiri milijarde KM, te da se BiH ne smatra zemljom koja je prezadužena.
Ministar finansija u Vladi F BiH Vjekoslav Bevanda naglašava da je jedan od najvećih problema BiH javna potrošnja koja stalno raste bez obzira na pozitivan rast BDP.
Osvrćući se na federalni nivo, Bevanda kaže da se donose novi zakoni bez ikakvog realnog pokrića, naglasivši da se pozitivni efekti umjesto na razvoj, usmjeravaju u čistu potrošnju.