NJUJORK, Direktne strane investicije su lani u svijetu uvećane na rekordnih 1,5 biliona dolara, ali izgledi za produžetak takve tendencije u ovoj godini su skromni, saopštila je Konferencija Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
U izvještaju UNCTAD-a se navodi da je rekordan nivo globalnih investicija prošle godine ostvaren zahvaljujući rastu ulaganja transnacionalnih korporacija i snažnoj ekonomskoj ekspanziji u mnogim dijelovima svijeta. To naročito važi za ekonomije u naglom razvoju, poput kineske, indijske, ruske i brazilske.
Rast direktnih stranih investicija u prošloj godini nije uspjela da zaustavi ni globalna kreditna kriza, koja se snažno osetila od avgusta 2007, navode eksperti UN i ukazuju da su te investicije u manje razvijenim zemljama lani uvećane četvrtu godinu za redom.
Slabije razvijene zemlje su lani privukle direktnih stranih investicija u vrijednosti oko bilion dolara, a najveći pojedinačni investitor su bile SAD.
Nivo stranih investicija je protekle godine, u slabije razvijenim i takozvanim tranzicionom ekonomijama, ne samo uvećan – približno za 16, odnosno 41 odsto – već je bio i na rekordnom nivou.
U Africi investicije su minule godine takođe uvećane, na 36 milijardi dolara, a strana ulaganja u tom dijelu svijeta su dodatno podstaknuta produženom konjunkturom na globalnom tržištu sirovina koje afričke zemlje u značajnoj mjeri izvoze.
Stručnjaci UNCTAD-a procjenjuju da ova godina nije najbolji period za strane investicije zbog sve većih spoljnih debalansa, oštrih izmjena kurseva vodećih svetskih valuta, rastućih kamatnih stopa i povećanja inflatornih pritisaka u mnogim zemljama.
Dalji rast investicija na globalnom nivou dovodi se u pitanje, kako navode stručnjaci UN, i zbog sve nestabilnijih cijena nekih glavnih strateških sirovina, uključujući naftu i osnovne žitarice.