OHRID, Sastanak šefova država centralne i istočne Evrope biće nastavljen danas u Ohridu drugom plenarnom sesijom o temi “Integracija i mogućnost za jaču i konkurentno sposobnu privredu; Mogućnosti i izazovi u oblasti energetike”.
Nakon obraćanja šefova država očekuje se usvajanje finalnih zaključaka i konferencija za novinare, čime će biti označen kraj Ohridskog samita.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare govoriće makedonski predsjednik Branko Crvenkovski, predsjednik Turske Abdulah Gul i predsjednik države domaćina narednog 16. samita šefova država centralne Evrope.
Ideja za kreiranje neformalnog, neinstitucionalnog foruma kakav je samit šefova država centralne Evrope prvi put je pokrenuta u septembru 1993. godine u Salcburgu, a domaćin je bio tadašnji austrijski predsjednik Tomas Klestil.
Tokom 1992. godine on je usaglasio inicijativu sa predsjednicima Češke Vaclavom Havelom, Njemačke Rihardom fon Vajcekererom i Mađarske Arpadom Gencom.
Osnovna ideja od samog početaka bila je da se uspostavi neposredan i ravnopravan dijalog sa direktnim susjedima i drugim evropskim državama o svim pitanjima od zajedničkog interesa.
Godišnji susreti počeli su 1994. godine kada su se uključile Austrija, Njemačka, Češka, Slovačka, Poljska, Mađarska i Slovenija.
Skupovi državnika centralne Evrope nisu institucionalizovani i predstavljaju slobodne diskusije i razmjenu mišljenja po pitanjima od zajedničkog interesa, kako za zemlje učesnice, tako i za Evropu u cjelini.
Ovaj politički forum danas čine predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i predsjednici 17 evropskih država Hrvatske Stjepan Mesić, Moldavije Vladimir Voronjin, Bugarske Georgi Prvanov, Češke Vaclav Klaus, Crne Gore Filip Vujanović, Makedonije Branko Crvenkovski, Srbije Boris Tadić, Slovačke Ivan Gašparović, Austrije Hajnc Fišer, Rumunije Trajan Basesku, Ukrajine Viktor Juščenko, Mađarske Laslo Šojom, Poljske Leh Kačinski, Italije Đorđo Napolitano, Albanije Bamir Topi, Turske Abdulah Gul i Slovenije Danilo Tirk.