VAŠINGTON, U BiH je stanje medija djelimično slobodno i zauzima 97. mjesto među 195 zemalja, ocijenila je američka nevladina organizacije “Fridom Haus”.
U izvještaju, koji je objavljen juče a odnosi se na 2006. godinu, navodi se da je u novinarstvu u Republike Srpske i Federaciji BiH profesionalna etika na relativnom niskom nivou, da zvaničnici često vrše pritisak na medije, te da ima slučajeva da se novinarima prijeti telefonom.
Najbolje rangirana bivša jugoslovenska republika je Slovenija koja je na 46. mjestu, dok je najniže na ljestvici Makedonija, koja je na stotom mjestu, dok je Srbija 84., Crna Gora na 81., a Hrvatska na 78.
Region Zapadne Evrope nalazi se na najvišem mjestu kada je riječ o slobodi medija, dok su pad na toj ljestvici doživjele zemlje iz centralnog i istočnog dijela starog kontinenta i bivše sovjetske republike.
Najgore ocjenjene zemlje po slobodi medija su Mjanmar, Kuba, Libija, Sjeverna Koreja, Turkmenistan i Eritreja – čak su i dobile nadimak – “najgore od najgorih”.
“Fridom haus”, koja se bavi ispitivanjem slobode u štampanim i elektronskim medijima u 195 zemalja, ističe da samo 18 odsto svjetskog stanovništva živi u zemljama, gdje je izražena sloboda medija.
Kada je riječ o Balkanu, Crna Gora je sa prošlogodišnjeg 80. mjesta, koje je dijelila sa Hrvatskom i Bolivijom, pala na 81. na kojem su ove godine i Istočni Timor i Mongolija.
Prema ispitivanju u Crnoj Gori, tokom prošle godine bilo manje slobode štampe nego 2006. godine, a glavni uzroci su nerasvijetljeni napadi na novinare i zloupotreba tužbi za klevetu i uvredu protiv njih.
Karlin Karlekar, viši istraživač Fridom hausa i urednik ovogodišnjeg izvještaja koji je juče objavljen u Vašingtonu, ocijenila je da to ima veze sa sudskim tužbama za klevetu i uvredu koje su bile prilično velika tema tokom godine, a potom i sa nekim napadima na novinare.
“Mislim da je kombinacija to dvoje uticala na rejting Crne Gore. Takođe i to što ubistva iz prošlosti nisu riješena”, rekla je Karlekar podgoričkim “Vijestima”.
Sloboda medija na globalnom nivou je već šestu godinu zaredom sve ugroženija, dok su u Pakistanu, Bangledašu, Šrilanki i Vijetnamu uvedene neke zabrinjavajuće zabrane, ističe se u godišnjem izvještaju grupe za zaštitu ljudskih prava “Fridom Haus”.
Organizacija, čije je sjedište u Vašingtonu, izrazila je zabrinutost zbog nasilja nad novinarima u većem broju zemalja uključujući Rusiju, Meksiko i Filipine.
U izvještaju ove nevladine organizacije ističe se da su Irak i Somalija najopasnije zemlje za novinare.
“Za svaki korak naprijed u poboljšanju slobode medija, koji je načinjen tokom protekle godine, napravljena su i dva unazad”, ocijenjuje direktor organizacije “Dženifer Vindzor.
AFP
Organizacija “Fridom haus” osnovana je 1941. godine, a među osnivačima je i supruga tadašnjeg američkog predsjednika Frenklina Ruzvelta, Eleonora. Objavljivanje godišnjih izvještaja organizacija je započela 1980. godine.