SARAJEVO – Radioaktivne materije prilikom ulaska i transporta kroz BiH niko ne kotroliše, upozorava Lamija Tanović, profesor iz Sarajeva i jedan od stručnjaka iz ove oblasti.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH su potvrdili da je granični prelaz Izačić jedini gdje je oprema za otkrivanje radijacije instalirana, ali da još nije puštena u rad.
“Preko teritorija naše zemlje može biti transportovana radioaktivna materija, a i bez toga niko u državi ne zna gdje sve ima radioaktivnog otpada, kobaltnih bombi, u kakvom stanju su rentgeni u bolnicama i stomatološkim ordinacijama, da li cure ili zrače i da li neko od nas na običnom slikanju zuba može dobiti smrtonosnu dozu zračenja. Niko ne zna da li u hrani ima radioaktivnih elemenata koji ‘štite’ hranu od truljenja, da li zrače cigle napravljene od materijala srušenih kuća i šta je sa gromobranima koji su radioaktivni”, upozorava Tanovićeva i napominje da je sve to posao agencije za zaštitu od radijacije u BiH, čije osnivanje kasni. Smatra da vlasti u BiH ne razumiju opasnost od zračenja “jer je ne vide”.
“Kada bi bila vidljiva i kada bi naši političari znali da prijeti i njihovoj djeci ili unucima, odmah bi tražili da se nešto poduzme”, kaže ona. Ističe da je odluka da deset dozimetara za mjerenje radioaktivnosti, koji postoje u BiH, budu vezana za dva “servera dojavljivača” potpuno pogrešna.
“Dozimetri se vežu na jedan server, koji predsjedniku države dojavljuje da postoji radijacija”, dodaje ona.
U Vladi FBiH već su reagovali jer uspostava ove agencije značajno kasni u odnosu na zakonom zadate rokove, a u Ministarstvu civilnih poslova BiH kažu da se čeka da Vijeće ministara imenuje vršioca dužnosti direktora agencije.
“Posao direktora i neće biti veliki jer on samo treba da objedini dvije entitetske uprave, koje djeluju pri ministarstvima zdravstva i koje su do sada obavljale posao buduće agencije”, kazala je Draženka Malićbegović iz ovog ministarstva. N.Novine