LONDON, Radnici u škotskoj rafineriji u Grendžmautu stupili su danas u dvodnevni štrajk što je dovelo do zatvaranja naftovoda Fortis i nestašica goriva.
“Naftovod Fortis zatvoren je jutros oko šest časova zbog štrajka oko 1 200 radnika koji traže povoljnije uslove doprinosa za penzijsko osiguranje”, rekao je portparol kompanije Britiš petroleum Frans presu. Veliki naftovod Fortis, kojim upravlja naftni gigant Britiš petroleum kompani, dnevno isporučuje 700.000 barela nafte sa oko 70 naftnih polja u oblasti Sjevernog mora, čime se zadovoljava oko 40 odsto britanskih potreba za naftom i gasom i dio međunarodnog tržišta.
Ovo je prvi put poslije 70 godina da će rafinerija u Grendžmautu morati da zaustavi proizvodnju zbog nezadovljstva radnika.
Vjeruje se da će sada doći do nestašice pogonskih goriva u najvećem dijelu Škotske i na sjeveru Britanije, uprkos tome što vlada te zemlje tvrdi da nema mjesta panici.
Fortis je, naime, ključan za sjeverni dio Velike Britanije, a štrajk u škotskoj rafineriji prijeti da veoma zakomplikuje život stanovništvu.
Protestna šetnja počela je jutros u 6.00 časova u rafineriji zapadno od Edinburga.
Pregovori sindikata sa vlasnikom rafinerije, firmom Ineos u srijedu završeni su neuspjehom.
Predstavnici kompanije BAA koja upravlja najvećim britanskim aerodromima, saopštili su da bi štrajk u škotskoj rafineriji mogao da utiče i na snabdijevanje avionskim gorivom.
Rafinerija Grendžmaut snabdijeva Škotsku, Sjevernu Irsku i sjevernu Englesku.
Portparol sindikara Mark Lajons okrivio je kompaniju “Ineos grup holding” za štrajk.
“Riječ je o penzijama. Štrajk nije nešto smo željeli ali nas je kompanija prisilila da to uradimo”, rekao je Lajons televiziji Skaj njuz.
On je dodao da je sindikat spreman da razmotri rješenje u svakom momentu.
Direktor rafinerije Gordon Grant ocijenio je da je štrajk nepotreban i da je vrijeme da sindikati pokažu fleksibilnost.
Ofšor kompanija “Oil and gas UK” apelovala je na vladu da interveniše, jer će zatvaranje naftovoda koštati privredu 50 miliona funti dnevno.
Iz vlade navode da će biti dovoljno goriva, ukoliko ljudi ne počnu u panici da kupuju prevelike količine.
Neke škotske benzinske stanice već su “presušile”, dok druge prodaju samo određene količine goriva.
Na nekim benzinskim stanicama cijene goriva su povećane kako bi bile spriječene prevelike kupovine.
U proteklih nekoliko dana prijetnja štrajkom u škotskoj rafineriji već je dovela do značajnog poskupljenja nafte, benzina i gasa u Britaniji.