BANJALUKA,Predsjednik Komisije za reviziju privatizacije preduzeća i banaka Republike Srpske Borislav Bijelić izjavio je, podnoseći izvještaj o radu pred Narodnom skupštinom RS-a, da je Komisija za 72 predmeta iznašla osnov sumnje da je riječ o organiziranom namještanju licitacije s elementima nanošenja štete javnom interesu i proslijedila ih na procesuiranje Specijalnom tužilaštvu RS-a.
Bijelić je rekao da prema informacijama koje ima, proces istražnih radnji po tim predmetima u Specijalnom tužilaštvu RS-a je pri samom kraju.
Naglasio je i da Komisija nije imala zakonsko ovlaštenje da raskida ugovore ili presuđuje u slučajevima provedene privatizacije u RS-u, već da svu prikupljenu dokumentaciju dostavlja nadležnim tužilaštvima.
On je naveo da niko iz Vlade ni iz drugih institucija nije od njega tražio predmete o kojima se raspravljalo, osim u slučaju provedenih revizija privatizacije dviju banaka, Kristal i Banjalučke banke.
Bijelić je priznao da Komisija nije uspjela da u roku od godinu dana završi postupak revizije privatizacije, kako je naveo, iz više razloga, od kojih je jedan složenost predmeta.
Od dana osnivanja do kraja 2007. godine Komisija je zaprimila 155 zahtjeva za reviziju privatizacije koji su se odnosili na 135 predmeta, budući da je za pojedine predmete bilo više podnesenih zahtjeva, dok je za 92 predmeta iskazana sumnja u regularnost privatizacije od kojih za 72 predmeta privatizacije postupkom licitacije.
Za osam predmeta iskazana je sumnja u regularnost u vezi s prodajom imovine na teritorijama republika bivše Jugoslavije i Federacije BiH, a sumnja u regularnost privatizacije izražena je i za dvije banke i za 10 ostalih predmeta.
Od ukupno 135 predmeta, u 43 slučaja utvrđeno je da je privatizacija izvršena u skladu sa zakonom.
Utvrđene nepravilnosti mahom se odnose na regularnost utvrđivanja vlasničke struktutre kapitala prije privatizacije, umanjenje kapitala prije privatizacije, neizvršavanje ugovornih obaveza kupca državnog kapitala, kao i na podjelu 55 posto državnog kapitala vaučer ponudom preduzeća od strateškog značaja, kao što je bio slučaj s preduzećem „Vodovod i kanalizacija“ iz Modriče, iako je propisani maksimum 20 posto.
Komisija je pokrenula reviziju privatizacije državnog kapitala u svih šest banaka u RS-u u kojima prije prodaje državnog kapitala nije izvršena procjena vrijednosti kapitala, a u slučaju privatizacije državnog kapitala u „Kristal banci“ i „Banjalučkoj banci“ izrazila je sumnju da privatizacija nije provedena u skladu, a na štetu javnom interesu.
Nakon Bijelićevog uvodnog izlaganja počela je poslanička rasprava o ovom pitanju.