BANJALUKA, Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik smatra da bi zakon o porezu na imovinu djelimično mogao nadoknaditi gubitke u sektoru javnih prihoda u RS nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i stupanja na snagu privremenog trgovinskog sporazuma između BiH i EU.
“Međunarodna zajednica kroz proces liberalizacije otvorila je tržište BiH, čime je RS onemogućila bilo kakvu zaštitu domaće proizvodnje, jer se nije dozvolio značajniji razvoj domaćih potencijala da bi sada bili sposobni da prihvate nove uslove privređivanja”, rekao je Dodik novinarima, komentarišući moguće posljedice privremenog trgovinskog sporazuma BiH sa EU na tržište i privredni sektor u RS.
Dodik je rekao da će ono što Srpska eventualno bude mogla ostvariti kroz aplikacije u pretpristupne fondove EU biti manje od onog što će država i privreda apsolutno izgubiti.
“To će nas natjerati da sa okruženjem jurimo standarde koje ima EU, ali Vlada RS preduzima mjere da prihode obezbijedi na uvođenju realnog oporezivanja na imovinu, jer je ranije postojalo potpuno nerealno plaćanje poreza na imovinu”, zaključio je Dodik.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao je da privrednim subjektima u RS u nekom smislu odgovara ukidanje carina, ali da bi to imalo negativnu refleksiju na budžet RS.
“Poprilično nespremno smo dočekali stupanje na snagu i sporazuma CEFTA, jer na nivou BiH nisu izvršene korekcije carinskih propisa, koji bi eliminisali neke carine na opremu i repromaterijale. Pritom je ukinuta carina na gotove proizvode i najviše su pogođeni oni koji su se bavili uvozom radi izvoza, zato što su dobili novo opterećenje zbog uvoza repromaterijala sa tržišta EU”, zaključio je Đurić.