VAŠINGTON, Evropa se suočava sa nižom stopom ekonomskog rasta zbog produženih poremećaja na finansijskim tržištima, visoke inflacije i prelivanja očekivane blage recesije u SAD, ocjenio je Međunarodni monetarni fond (MMF) u izvještaju koji je objavljen na sajtu te kreditne institucije.
U analizi perspektiva za evropski region, MMF prognozira da će se prosječna stopa rasta u razvijenijim evropskim državama značajno usporiti u naredne dvije godine, tačnije na samo 1,5 odsto ove i 1,4 odsto iduće godine, sa 2,8 procenata u 2007.
Evropske zemlje u ekonomskom usponu mogu se, prema najnovijoj procjeni stručnjaka MMF, ove godine nadati prosječnoj stopi rasta od 5,5 odsto, a iduće od 5,2 procenta, prema 6,9 odsto u 2007.
“Evropa je dosad bila relativno otporna na usporavanje u SAD i globalne finansijske turbulencije, ali nas iskustvo uči da će to u sve većoj mjeri uzimati danak,” izjavio je direktor MMF-a za Evropu Mišel Depler.
Osim posljedica pada aktivnosti u SAD koje će se osjetiti i u Evropi, naglo uvećanje inflacije, kako ističe Depler, već je naškodilo povjerenju potrošača i ličnoj potrošnji na Starom kontinentu, a to će biti “dodatni izvor slabosti” ekonomije.
MMF u izvještaju preporučuje da ekonomski stratezi u razvijenijim evropskim zemljama treba što prije da povrate povjerenje u finansijski sistem i na najmanju moguću mjeru svedu uticaj finansijske krize na realnu ekonomiju, uz jačanje zdravlja finansijskih institucija i adekvatnu monetarnu politiku centralnih banaka na pružanju podrške ekonomiji i sprečavanju inflacije.
Osvrćući se na evropske zemlje u ekonomskom usponu, MMF konstatuje da se trend približavanja razvijenijim ekonomijama zasniva na čvrstim fundamentalnim pokazateljima, naročito na rastu produktivnosti, kao i da će se nastaviti, mada nešto usporenijim tempom.
Ekspanzivan rast je, međutim, praćen rastućom eksternom neravnotežom u nekoliko zemalja, primjećuje MMF, izdvajajući velike deficite bilansa tekućih plaćanja i visok nivo spoljnog duga.
Ta neravnoteža uvećava rizike “tvrdog prizemljenja”, opominje Fond i preporučuje da se kroz makroekonomsku politiku i strukturne reforme osigura “glatka putanja konvergencije”.