LONDON, NJUJORK, Dolar je juče na globalnim deviznim berzama bio u blagom usponu prema evru i jenu, a evropske akcije su takođe ojačale, nakon što je američka “Sitigrupa” saopštila da je u prvom kvartalu imala manje gubitke od očekivanih.
Evro je na indikativnoj deviznoj berzi u Londonu oslabio, tokom rane popodnevne trgovine, 0,3 odsto, na 1,5844 dolara. Američka valuta je u isto vrijeme ojačala 0,8 odsto prema japanskom takmacu, na 103,32 jena, a mijenjala se i za 1,0057 švajcarskih franaka i 1,9969 za funtu sterlinga.
Istovremeno su tržisne pozicije evra bile stabilne prema jenu i nešto labavije u odnosu na funtu sterlinga.
Tržišni eksperti na deviznoj berzi u Londonu ocjenjuju da je manje loš poslovni rezultat “Sitigrupe” u prvom tromjesečju nego što se očekivalo pomogao dolaru ne samo da se djelimično oporavi od prethodnih gubitaka prema evru i jenu, već i da ojača 0,4 odsto prema korpi ostalih vodećih valuta.
Valutni analitičar “BNP Pariba” u Londonu Jan Stenard upozorava, međutim, da će oporavak dolara vjerovatno potrajati samo kratkoročno i da će poslije toga američka valuta opet biti pod pritiskom.
Današnje jačanje dolara usljedilo je, inače, nakon što su sa glavnih robnih berzi pristigle vijesti o blagoj silaznoj korekciji kotacija nafte i zlata – dvije sirovine koji direktno utiču na tržišne pozicije američke valute.
Akcije “Sitigrupe”, uprkos gubicima te bankarske grupacije tokom prvog tromjesečja od 5,11 miljardi dolara, zbog otpisa nenaplativih potraživanja i uvećanja izdataka za finansiranje kreditnih gubitaka, porasle su visokih šest odsto i to je bila takozvana inicijalna kapisla i za poskupljenje hartija niza kompanija na evropskom tržištu.
Činjenica da je “Sitigrupa” u prvom kvartalu otpisala potraživanja u vrijednosti koja je višestruko manja u odnosu na sumu s kojom se ranije špekulisalo, ostavila je pozitivan utisak na berze. U takvoj poslovnoj klimi, panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300 je ojačao 1,5 odsto.
Nacionalni indeksi akcija – britanski FTSE 100 i nemački DAX, napredovali su, u isto vreme, 0,9 odsto, odnosno za 1,4 procenta.
Akcije banaka, uključujući “Sosijete ženeral” i “BNP Pariba”, skočile su još više – iznad tri odsto, dok su hartije RBS uvećane 1,4 procenta, izvještava Rojters sa Londonske efektne berze.
Američki indeks akcija, na terminskom tržištu, bio je u porastu od 0,5 do jedan odsto, što upućuje na zaključak da tokom jučerašnje početne trgovine na Volstritu takođe treba očekivati uzlaznu korekciju cijena hartija vodećih kompanija.
Vodeći japanski Nikei indeks bio je u porastu 0,6 odsto, dok je glavni azijski indikator kretanja cijena akcija opao 0,6 procenata.
Vrlo visok pad glavnog indeksa akcija zabilježen je na vodećoj kineskoj efektnoj berzi u Šangaju. Tamošnji Kompozitini indeks je, naime, opao bezmalo četiri odsto, a od oktobra minule godine, kada je dostigao istorijski maksimum, “srozan” je blizu 50 procenata.
Tako visok pad glavnog kineskog indeksa akcija je, prema stručnim ocjenama, dobar dokaz da ni Kina nije bila imuna na potrese koji su se tokom proteklih mjeseci dogodili na globalnom finansijskom tržištu.