BANJALUKA,Od 178 analiziranih zemalja svijeta, BiH se, prema uslovima poslovanja, nalazi na 105. mjestu, govore najnovija istraživanja Svjetske banke.
Kao najveći problemi, koji dovode do ovako lošeg poslovnog ambijenta, navode se državna birokratija, politička nestabilnost, korupcija, kriminal, veliki porez te otežan pristup izvorima finansiranja. Zbog svega navedenog, preduzetnici u BiH za porez izdvajaju više od 44 odsto zarade, tako da je BiH, od 175 zemalja, plasirana na izuzetno loše 90. mjesto, po visini poreskih stopa, kaže se u saopštenju Svjetske banke. Iz Ministarstva finansija RS, međutim, kažu da je učinjeno mnogo da se poslovni ambijent u RS poboljša. Tako je stopa poreza na dobit u RS od 10 odsto među najnižima u svijetu, i predstavlja veliki podsticaj za ulaganje domaćeg i stranog kapitala.
– Po kvalitetu poslovne klime, BiH se nalazi na 22. mjestu od 27 zemalja tranzicije. Iz toga može da se zaključi da BiH, ipak, još nije pogodno tlo za strane investicije. Međutim, RS je u procesu sveobuhvatne reforme fiskalnog sistema ostvarila krupnu prednost u odnosu na Federaciju BiH, što je, svakako, čini atraktivnijom za investitore – kažu u Ministarstvu finansija RS.
Pored nabrojanih poteza, dobri potezi u RS jesu i usvajanje Zakona o porezu na dobit i Zakona o porezu na dohodak građana, kao i ukidanje dvostrukog oporezivanja novosagrađenih objekata, poreza na nošenje dobara, kao što su mobilni telefoni, te donošenje Zakona o fiskalnim kasama i Zakona o internoj reviziji u javnom sektoru. U 2008. godini trebalo bi da bude usvojen zakon o igrama na sreću, kao i zakon o poreskom savjetovanju.
– Ovo je dovelo do preseljavanja sjedišta preduzeća iz FBiH u RS. Prednost Srpske jeste i javna potrošnja, koja se zadržala na nivou od 37 odsto, dok je u Federaciji taj nivo 47 odsto – kažu u resornom ministarstvu.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Milan Grubač, podsjeća da je poslovna klima u BiH sve gora, jer je nedavno BiH zauzimala 90. mjesto na listi Svjetske banke.
– Istina je da je stopa poreza na dobit u RS povoljna, ali je problem to što dobiti uglavnom nema, tako da iznos poreza ne utiče pozitivno na poslovni ambijent, pa veliki broj firmi posluje s gubitkom – poručuje Grubač.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je nedopustiva nebriga vlasti u BiH za one resurse koji su deficitarni u svijetu, a koji su naša prednost, čije bi racionalnije korištenje poboljšalo ekonomsku sliku u BiH.
– Cijene hrane i energenata u svijetu povećane su više nego duplo, a mi upravo takve resurse prodajemo strancima, umjesto da ih sami koristimo i izvozimo. Na primjer, uopšte nemamo interes za proizvodnju pšenice, a to se vidi i iz neiskorištenih površina, iako bismo imali zagarantovano tržište – kaže Pavlović.Fokus