STRAZBUR, U Strazburu danas počinje petodnevno proljetno zasjedanje Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, na kojem će učestvovati i delegacija Parlamentarne skupštine BiH.
Poslanicima bi tokom proljetnog zasjedanja trebalo da se obrate slovački predsjednik Ivan Gašparovič, njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednica ukrajinske vlade Julija Timošenko i šefovi diplomatija Francuske Bernar Kušner i Slovačke Jan Kubiš.
Komesar Savjeta Evrope za ljudska prava Tosam Hamarberg trebalo bi poslanicima da podnese Izvještaj o aktivnostima u 2007. godini.
Među temama koje bi trebalo da budu razmotrene su i “Evropske muslimanske zajednice suočene sa ekstremizmom”, “Zloupotreba sistema krivične pravde u Bjelorusiji”, “Pristup sigurnom i legalnom abortusu u Evropi”, “Samoubistva djece i tinejdžera u Evropi: ozbiljno pitanje za javno zdravstvo”, “Održivi razvoj i turizam: ka kvalitativnom rastu”.
Komesar za ljudska prava Savjeta Evrope Jirgen Herman trebalo bi u četvrtak, 17. aprila da podnese izvještaj o poziciji nacionalnih manjina u Vojvodini i rumunske etničke manjine u Srbiji.
Izvještaj, koji naglašava da kulturnu raznolikost ne treba posmatrati kao prijetnju već kao izvor bogatstva, daje detaljan opis pozicije nacionalnih manjina u Vojvodini, kao i stavove u vezi sa indetitetom manjine Vlaha u istočnoj Srbiji, objavljeno je na sajtu Savjeta Evrope.
U izvještaju se navodi da je pozicija manjina u Vojvodini realtivno povoljna, ali se izražava žaljenje zbog činjenice da vlasti u Srbiji nisu spremno reagovale na međuetničke incidente koji su pogodili region 2004. godine.
“U cilju sprečavanja da se ovakvi nemili događaji ponove od suštinske je važnosti da vlasti djeluju čvrsto i brzo protiv počionca međuetničkog nasilja”, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se naglašavaju napori koji su učinjeni u poboljšanju zakona u korist manjina, ali se kritikuje i hronično neprimjenjivanje tih zakona, kao i neusvajanje novih zakonskih mjera i propisa.
U vezi sa identitetom manjine Vlaha, Herman se u izvještaju poziva na Član 3 Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina i potvrđuje da je svaki pokušaj da se nametne identitet na osobu ili grupu osoba neprihvatljiv.
U izvještaju se naglašava da je pozicija Vlaha na istoku Srbije daleko manje povoljna od manjina u Vojvodini.