VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond /MMF/ zasjeda danas u Vašingtonu u vrijeme “najveće finansijske krize” od velike depresije 30-tih godina prošlog vijeka u SAD i slabljenja globalne ekonomije.
MMF, koji je osnovan da nadgleda obnovu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, upozorio je u srijedu da su ekonomski izgledi prilično sumorni dok se SAD suočavaju sa recesijom.
MMF predviđa usporavanje globalnog rasta na 3,7 odsto u 2008., upozoravajući na dalji pad što će rezultirati recesijom ove i naredne godine.
“Rizik od smanjenja ekonomskog rasta je i dalje prisutan”, navodi se u izvještaju Svjetskog ekonomskog pregleda pripremljenog za proljetni sastanak Svjetske banke, koji će biti održan danas i sutra u Vašingtonu.
Glavni ekonomista MMF-a Sajmon Džonson rekao je da rizik smanjenja ekonomskog rasta dolazi od usljed “mogućeg pogoršanja finansijskih ‘istezanja'”.
Grupa sedam industrijski razvijenih zemalja G7 saopštila je u petak da ekonomska perspektiva slabi i pozvala banke da “hitno i u cjelosti” u narednih 100 dana objave izloženost riziku zbog turbulencija na finansijkom tržištu.
Svjetska ekonomija i dalje se suočava sa teškim periodom i ekonomski izgledi u bliskoj budućnosti su oslabili, saopštili su ministri finansija G7 i guverneri centralnih banaka nakon sastanka u Vašingtonu.
U saopštenju se navodi da turbulencije na globalnom finansijskom tržištu ostaju otvorene i da će se odužiti više nego što je predviđeno.
“Dok se ekonomski uslovi i okolnosti razlikuju u našim zemljama, rizici od smanjenja ekonomskog rasta opstaju imajući na umu probleme prodaje na američkom tržištu nekretnina odnosno rast cijena, međunarodni uticaj visokih cijena nafte i roba i posljedično tome pritisak inflacije”, navodi se u saopštenju.
Šefovi finansija G7 naglasili su da su od njihovog posljednjeg sastanka u februaru bile “oštre fluktuacije” u velikim valutama i da članice G7 nastavljaju da “pažljivo prate odnos valuta odnosno kurs”.
Analitičari kažu da je saopštenje G7 dobrodošlo priznanje ozbiljnosti problema, posebno imajući na umu banke i vraćanje transparentnosti u sistem.
Šef MMF-a Dominik Štraus-Kan rekao je u četvrtak da će ova organizacija igrati glavnu ulogu u borbi protiv globalne finansijske krize.
Štraus-Kan kaže da globalni finansijki problemi, čiji je izvor poremećaj na američkom tržištu nekretnina, predstavljaju najveću finansijsku krizu od velike depresije tokom 30-tih.
“Ali ovo je nova vrsta krize,” rekao je on na konferenciji za novinare.
On je dodao da ova kriza ukazuje na potrebu za analizom svih veza između finansijkog sektora i stvarne ekonomije.
Iako će na sastancima MMF-a dominirati “ekonomski mrak” i sam MMF se suočava sa finansijskim problemima.
Nakon 64 godine od osnivanja MMF-a gubi korak sa vremenom i suočava se sa nedostatkom gotovine.
Odbor MMF-a nedavno je odobrio niz reformi, od novog sistema glasanja, koji daje više prostora zemljama u razvoju do oštrog smanjenja budžeta i prodaje 403 metričke tone zlatnih rezervi kako bi “napunila kofere”.AFP