SKOPLJE, Makedonski parlament, inicijativu albanskih političara, raspušten je noćas iza ponoći, a prijevremeni izbori trebalo bi da budu održani u roku 60 dana.
Inicijativu opozicione partije Albanaca Demokratske unije za integraciju da se raspusti parlament i raspišu prijevremeni izbori podržalo je 70 od ukupno 120 prisutnih poslanika.
Poslanici najveće opozicione partije Socijaldemokratskog saveza i Liberalnodemokratske stranke napustili su salu prije glasanja.
Glasanje je uslijedilo nakon dvodnevnih maratonskih rasprava o prijedlogu Demokratske unija za integraciju o prijevremenim izborima.
Makedonski premijer Nikola Gruevski rekao je da opozicione partije blokiraju njegove planove o reformi.
“Mi smo i dalje opredjeljeni ispunjenju naših ciljeva, a to je pridruženje NATO i EU”, rekao je Gruevski.
On je dodao da su neophodne reforme sada zaustavljene zbog blokade rada parlamenta.
Prijedlog o raspuštanju parlamenta podržala je vladajuća VMRO DPMNE i njen koalicioni partner Demokratska partija Albanaca, a protiv su bili opozicioni Socijaldemokratski savez i nekoliko manjih partija i nezavisnih poslanika.
Predsjednik parlamenta Ljubiša Georgievski poželio je svim partijama sreću na predstojećim izborima, ali nije zakazao njihov datum.
Vanredni izbori će biti održani nakon što Makedonija na nedavnom Samitu NATO u Bukurešti nije dobila poziv za članstvo u NATO.
Atina je blokirala članstvo Makedonije u NATO prije sedam dana, jer nije postignut dogovor oko imena Makedonije.
Grčka želi da bivša jugoslovenska republika Makedonija promjeni ime zbog istoimene grčke sjeverne provincije strahujući da bi mogla da polaže pravo na tu teritoriju.
Opozicione socijaldemokrate tvrde da će prijevremeni izbori narušiti aspiracije Makedonije da uđe u NATO.
Makedonska multietnička vlada je u ćorsokaku već mjesecima zbog reformi i prava albanske manjine, koji čine 25 odsto stanovništva.
Analitičari kažu da se Gruevski nada da ostvari jači mandat za njegovu konzervativnu VMRO-DPMNE partiju usljed spora sa Grčkom.
Drugi strahuju od albanskih nemira. NATO i EU uspjeli su 2001. godine da spriječe građanski rat u Makedoniji između snaga bezbjednosti i albanskih separatista mirovnim sporazumom koji je manjinama dao više prava.
Skoplje želi da naziv Republika Makedonija, kao svoje zvanično ime, koristi u međunarodnim odnosima, ali Atina zahtjeva da zemlja promjeni naziv u Nova ili Gornja Makedonija.
Atina može ponovo krajem godine da iskoristi pravo veta za članstvo Skoplja u EU.