BRAZILIJA – Globalni investicioni fondovi i slab dolar glavni su krivci za visoke svjetske cijene hrane, smatraju eksperti Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO).
Širom svijeta cijene prehrambenih proizvoda su sve više i u nekim zemljama doprinijele su rastu inflacije.
“Kriza je špekulativna i potrajaće”, ocijenio je predstavnik FAO za Latinsku Ameriku i Karibe Hoze Gracijano u Braziliji, gdje se iduće sedmice održava konferencija FAO.
Na dnevnom redu konferencije biće i nestašica hrane na Haitiju, biogorivo i male farme. FAO će, takođe, predložiti mjere pomoći u trenutnim uslovima nedovoljne ponude hrane, uključujući inicijative za male poljoprivredne proizvođače.
Gracijano je istakao da je manjak povjerenja u dolar potjerao investicione fondove da veće vraćaje traže u sirovinama, najprije metalima, a zatim i poljoprivrednim sirovinama. Investitori su, navodi Gracijano, špekulisali sa sirovinama, uključujući pšenicu, kukuruz i pirinač, pošto su posljednjih godina zalihe ispražnjene zbog rasta tražnje na perspektivnim tržištima, kao i nepovoljnih vremenskih prilika u zemljama vodećim proizvođačima.
Zalihe nekih poljoprivrednih sirovina, prema procjenama brazilskih poljoprivrednih stručnjaka, na najnižem su nivou za tri decenije. Brazil je inače jedan od najvećih svjetskih izvoznika poljoprivrednih proizvoda.